Program SNG v Bratislave na apríl 2011

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SNG logo

BRATISLAVA 16. marca (WBN/PR) –

SNG

Vodné kasárne: Rázusovo nábrežie 2

Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod.

Esterházyho palác: Nám. Ľ. Štúra 4, 815 13 Bratislava

Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod.

Tel: (2) 20476081-2, e-mail: info@sng.sk, web: www.sng.sk

AKTUÁLNE VÝSTAVY

Posledný klasik / Ernest Zmeták – umelec a zberateľ

SNG, 2. a 3. posch., Esterházyho palác, Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava

2. marec 2011 – 5. jún 2011

Kurátori výstavy: Katarína Bajcurová, Július Barczi

Ernest Zmeták (1919 – 2004) patrí k najvýznamnejším postavám slovenského maliarstva 2. polovice 20. storočia. Repertoár motívov jeho tvorby nebol široký: krajina, jednoduché vidiecke motívy, zátišia, portréty a autoportréty, v grafike aj ľudové balady či biblické výjavy.

Projekt je koncipovaný ako dvojvýstava. Predstavuje tvorbu E. Zmetáka a zároveň dokumentuje jeho bohatú zberateľskú činnosť.

SPRIEVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVE

7. 4. 2011 o 17.00 hod.

Pod značkou E. Z. zberateľ – znalec – mecén

Kurátorský výklad Júliusa Barcziho o zberateľstve a zbierke Ernesta Zmetáka

Esterházyho palác, 3. poschodie

14. 4. 2011 o 17.00 hod.

V SNG číta…Milan Hamada

Diskusiu v priestoroch výstavy s osobnosťou slovenskej literatúry moderuje S. Lavrík

Esterházyho palác, 3. poschodie

20. 4. 2011

Talianske inšpirácie

o 17.00 hod.

Talianske inšpirácie v tvorbe Ernesta Zmetáka – výklad Kataríny Bajcurovej

Esterházyho palác, 2. posch.

o 18.00 hod.

Vokálny koncert z cyklu Momento musicale

Národné školy v piesňovej tvorbe – Taliansko, Slovensko

Vodné kasárne, 1. posch.

Vstupné 1,50 €

Architectura delineata et sculpta / Obraz architektúry v grafike 16. – 18. storočia

SNG, 1. posch., Esterházyho palác, Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava

31. marec 2011 – 29. máj 2011

Kurátor výstavy: Martin Čičo

Výstava tematizuje architektúru v jej rôznych polohách videnú a stvárňovanú predovšetkým v grafickom médiu, ale aj v kresbe a maľbe 16. – 18. storočia. Približne 160 diel zo zbierok slovenských múzeí a galérií predstaví architektúru od teoretických traktátov (A. Pozzo), cez dobové pohľady na stavby minulé i súdobé až po diela ideálnej, efemérnej a triumfálnej architektúry v období baroka. Pritom je architektúra predstavená nielen z pohľadu architektov a scénografov, ale aj ako prostriedok dekorácie a predmet zobrazovania.

KABINETY

Minulý rok sme do výstavného programu uviedli nový priestor – Kabinet umenia 20. storočia a Kabinet starého umenia. Vytvorením tohto programového formátu by sme chceli dopriať návštevníkom SNG pestrejší program a zároveň častejšie vystavovať a interpretovať galerijné zbierky (ich najväčšie skvosty), pretože práve kurátorská práca s nimi je jednou z najdôležitejších činností galérie.

Miloš Balgavý

Keramikár a dizajnér

Kabinet umenia 20. storočia+

SNG, 1. poschodie, Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

Kurátorka výstavy: Dagmar Poláčková

Trvanie: 22. 2. – 24. 4. 2011

Miloš Balgavý (1925 – 1999) vstupoval na dráhu profesionálneho výtvarníka na prelome 50. – 60. rokov a takmer okamžite sa zaradil do skupiny popredných slovenských keramikárov. Jeho širokospektrálne rozvetvené dielo zahŕňa drobné interiérové i pomerne rozsiahle exteriérové plastiky, úžitkovú keramiku, monumentálne realizácie, dekoratívne objekty i unikátnu dizajnérsku tvorbu, ktorej sa venoval kontinuálne už od konca 50-tych rokov.

Kabinet kuriozít

Kabinet starého umenia

SNG, 1. poschodie, Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

Kurátorka výstavy: Naďa Kančevová

Trvanie: 15. 3. – máj 2011

Kabinet kuriozít je metaforou historického „Wunderkabinetu“, ktorý sme sa pokúsili naplniť novými obsahmi. Široká škála „kuriozít“ z depozitárov Slovenskej národnej galérie je tu – podobne ako v historických kabinetných zbierkach – prezentovaná na základe asociácií, vzájomných korešpondencií a kontrastov (nie však podľa mena autora, obdobia vzniku či umeleckého programu). Na výstave zároveň po prvýkrát predstavujeme novú akvizíciu – inštaláciu Aucájder od Otisa Lauberta, ktorého tvorba poukazuje na úzke prepojenie so svetom kurióznych objektov.

Stále expozície

Talianske maliarstvo 16. – 18. storočia

Vodné kasárne, 2. poschodie

Koncepcia expozície Zuzana Ludiková

Expozícia predstavuje v reprezentačnom výbere diela talianskych majstrov z obdobia 16. – 18. storočia zo zbierky starého európskeho maliarstva SNG. Prehliadka usporiadaná podľa geografických a chronologických nárokov ponúka obraz o rozmanitých umeleckých názoroch zastávaných v najvplyvnejších maliarskych školách v období manierizmu, baroka a rokoka. Talianske príklady živo ilustrujú všeobecné javy maliarstva raného novoveku i meniace sa postoje k obecenstvu v rozmedzí hodnovernej fikcie a zobrazenia viditeľnej a emotívnej skutočnosti.

Gotické umenie Slovenska

Vodné kasárne, 2. poschodie

Koncepcia expozície Dušan Buran

Expozícia gotického umenia predstavuje okrem známych skulptúr, tabuľových obrazov a rekonštruovaných oltárov od konca 13. až po začiatok 16. storočia v nových kontextoch aj akvizície zbierky gotického umenia posledných desiatich rokov.

Okrem divácky pôsobivej inštalácie kurátor sleduje dva základné ciele: v prvom rade sprostredkovať stredoveký artefakt nielen ako estetický objekt, ale aj ako predmet určitej historickej situácie. Návštevníkom ponúka v rámci nového informačného systému podrobnejšie komentáre k vybratým pamiatkam, kombináciou diel naznačuje geografické súvislosti a v textoch nezabúda ani na ich obsah, štýl, liturgické prostredie či problematiku reštaurovania.

Barokové umenie na Slovensku

Vodné kasárne, 2. poschodie, sála

Koncepcia expozície Katarína Chmelinová

Expozícia barokového umenia predstavuje výberovú kolekciu umeleckých diel zo zbierok SNG, ktorá sleduje vývoj výtvarného prejavu v 17. a 18. storočí na našom území. Zaznamenáva premeny baroka od jeho raných podôb, cez vrcholnú až po neskorú fázu

v klasicizujúcich i rokokových polohách. Medzi vystavenými obrazmi sú diela J. Kupeckého, J. Bogdana, ako aj práce nasledovateľov P. Trogera J. L. Krakera a J. I. Mildorfera. Domácu tvorbu zastupujú maliari J. G. Kramer, Š. M. Izbighy, A. F. Oeser a E. Schrott. Sochárska produkcia v dreve, kameni i kove je reprezentovaná prácami V. Stadlera, dielne J. R. Donnera, plastikami D. I. Stanettiho či F. X. Seegena. Celú kolekciu uzatvárajú ukážky odliatkov charakterových hláv od F. X. Messerschmidta.

Umenie 19. storočia na Slovensku

Vodné kasárne, 1. poschodie, chodba

Koncepcia expozície Katarína Beňová

Maliarske a sochárske diela slovenských a so Slovenskom spätých autorov podávajú obraz o umení 19. storočia, ktoré vo vývoji sledovalo stredoeurópsky výtvarný prejav. Prešlo dobovými štýlovými premenami, počínajúc klasicizmom cez biedermeier a romantizmus až k realizmu a plenérizmu, čo dokumentuje tvorba J. Czauczika, K. Marka, J. B. Klemensa, P. M. Bohúňa, L. Mednyánszkeho, D. Skuteckého, J. Hanulu a ďalších. Z výtvarných druhov prevládol u nás najmä portrét, ale záujem sa obracal aj ku krajine, zátišiu a koncom storočia i k žánrovým motívom.

ODDELENIE GALERIJNEJ PEDAGOGIKY

Siesta v galérii

nedeľný „pokľudný“ výklad k aktuálnym výstavám v Esterházyho paláci pre všetkých záujemcov každú druhú nedeľu vždy o 15.00 hod

termíny:

3. 4. 2011 výklad k výstave Posledný klasik / Ernest Zmeták – umelec a zberateľ

10. 4. 2011 výklad k výstave Architectura delineata et sculpta

17. 4. 2011 výklad k výstave Posledný klasik / Ernest Zmeták – umelec a zberateľ

24. 4.2011 Veľká Noc – výklad sa nekoná

Fun for under fives

umenie, tanec a hudba pre anglicky hovoriace deti mladšie ako 5 rokov a pre ich rodičov, konajú sa každý týždeň v utorok od 16.15 do 17.30 hod. a v piatok od 10.15 do 11.15 hod.

Vzdelávacie programy k aktuálnym výstavám a stálym expozíciám

Oddelenie galerijnej pedagogiky ponúka široké spektrum vzdelávacích programov a tvorivých dielní pre školské a organizované skupiny, rodiny s deťmi a pod. ku všetkým výstavám a stálym expozíciám SNG, ponuku nájdete na www.sng.sk alebo uvedených kontaktoch.

Kontakt

Oddelenia galerijnej pedagogiky

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ GALÉRIA

Riečna 1

815 13 Bratislava

tel.: 02 204 76 270

lektori@sng.sk, marcela.lukacova@sng.sk, eva.kotlarikova@sng.sk

https://www.sng.sk/sk

Zmena programu vyhradená!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SNG Slovenská národná galéria