Progresívci kritizujú tisícové dotácie pre organizácie blízke Záborskej, má ísť o vážny konflikt záujmov

PS: Predstavili experta pre sociálnu oblasť
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková. Foto: archívne, Foto: SITA/Diana Černáková.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) kritizuje schválenie dotácií na podporu rovnosti pre subjekty, v ktorých figuruje poslankyňa Národnej rady SR Anna Záborská (OĽaNO).

Vážny konflikt záujmov

Upozorňuje na to, že v tomto procese dochádza k vážnemu konfliktu záujmov. V roku 2022 sa rozdelilo medzi organizácie prepojené na cirkev či podporujúce tzv. tradičné rodiny vyše 110-tisíc eur.

„Takmer tretina z celkovej sumy (32 900 eur) putovala organizáciám Poradňa Alexis a Fórum života. Ich zakladateľkou a členkou predsedníctva je Anna Záborská. V predsedníctve figuruje spoločne s ďalšou, dnes už bývalou poslankyňou OĽaNO, Annou Verešovou,” uviedla expertka PS pre rodovú rovnosť Beáta Jurik.

Subjekty mali dostať tisíce eur

Anna Záborská podľa PS niekoľkokrát predložila do parlamentu návrhy, aby podobné organizácie mohli byť financované aj z dotácií Úradu vlády SR. Verešová pritom donedávna pôsobila ako generálna riaditeľka Sekcie rodinnej politiky na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, pod ktorú spadá aj Odbor rodovej rovnosti, ktorý má prideľovanie dotácií na podporu rovnosti medzi mužmi a ženami na starosti.

„Ak chceme, aby bolo Slovensko normálnou krajinou, nemôžeme to tolerovať. Tieto organizácie navyše robia presný opak toho, na čo sú dotácie určené,” zdôraznila podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková.

Podľa Progresívneho Slovenska mali subjekty Poradňa Alexis a Fórum života od roku 2020 dostať od ministerstva práce, ktorému v tom čase šéfoval Milan Krajniak (Sme rodina), spolu viac ako 65-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna VerešováAnna ZáborskáBeáta JuríkLucia PlavákováMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Fórum životaKresťanská úniaMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSme rodinaÚrad vlády SR