Opozičné Progresívne Slovensko požaduje rýchle, dôkladné a poctivé vyšetrenie prípadu, pri ktorom údajne košickí policajti zmlátili človeka, ktorého zadržali.
Ako uviedol poslanec a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak, prípadom by sa mal zaoberať Úrad inšpekčnej služby. Podľa vlastných slov však má Spišiak s policajnou inšpekciou veľmi zlé skúsenosti.
„Roky tam nič nepočuli, nevideli a o zločinoch policajtov nehovorili,“ uviedol Spišiak na margo úradu.
Šutaj Eštok mlčí
Zároveň kritizoval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, že o celej veci mlčí.
„Ak má čas na telenovelové tlačovky o takzvaných čurillovcoch, prečo aj teraz nezvoláva brífingy pre médiá? Možno využíva rovnakú taktiku ako celá vláda. Teda, ak sa o niečom nehovorí, tak sa to nedeje,“ skonštatoval Spišiak.
Policajná brutalita
Poslankyňa Lucia Plaváková v tejto súvislosti pripomenula, že prípady policajnej brutality sa na Slovensku objavujú pravidelne, pričom svoje o tom vedia najmä príslušníci rôznych menšín.
Sám si strkal palicu do zadku a rozbíjal si hlavu? Pýta sa zdrvená matka a neverí slovenskej polícii
„Od koaličných predstaviteľov vrátane ministra vnútra Matúša Šutaj Eštoka či podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara sme počúvali o tom, akým hrozným podmienkam čelia ľudia pri zatýkaní, vo väzbe alebo vo väzení. Teraz môžu ukázať, či ich to zaujíma len vtedy, keď sa to týka ich samotných a ich blízkych, alebo sa zaujímajú aj o bežných obyvateľov a obyvateľky Slovenska,“ vyhlásila poslankyňa.
Podľa informácii Denníka N policajti na obvodnom oddelení Košice – Staré mesto bili zadržaného muža po hlave, trupe i končatinách a potom mu do konečníka strkali palicu ukončenú guľou. Úrad inšpekčnej služby začal v tejto súvislosti pred troma týždňami trestné stíhanie.
Poslanecký prieskum
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce v tejto súvislosti na zasadnutí ľudskoprávneho výboru parlamentu iniciovať poslanecký prieskum na danom policajnom oddelení, aby o veci získali viac informácií.
„Predbežne som o tomto zámere hovorila s kolegom Mariánom Čaučíkom z KDH, ktorý to vníma rovnako, rada by som spojila sily aj s ďalšími kolegami z ľudskoprávneho výboru,“ povedala poslankyňa Vladimíra Marcinková. Ako ďalej uviedla, ak majú mať občania Slovenska pocit bezpečia, musia mať dôveru v políciu a istotu, že svoju moc nezneužíva.
„Preto je dôležité, aby ministerstvo a policajný zbor vec adekvátne odkomunikovali verejnosti a urobili všetky potrebné kroky na to, aby ani agresori a ani brutalita nemali v bezpečnostných zložkách miesto,“ dodala Marcinková.