Progresívne Slovensko poukázalo na množstvo diskriminačných návrhov a ohrozenie plánu obnovy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snimka obrazovky 2023 03 01 125313.jpg
Poslanci hnutia Progresívne Slovensko (PS). Foto: www.facebook.com

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) poukazuje na množstvo populistických a diskriminačných návrhov zákonov, ktoré v tomto období predkladajú poslanci Národnej rady SR.

Zlé pre Slovensko

Ako povedal na tlačovej besede líder PS Michal Šimečka, pár mesiacov pred voľbami je tu návrh na zriadenie nového ministerstva, parlament chce v ústave zakotviť používanie hotovosti a nad tým všetkým sa týči volebná korupcia 500 eur za každý hlas z dielne Igora Matoviča.

Dnes sa podľa neho jasne ukazuje, že bolo zlé pre Slovensko, keď sa poslanci nedohodli na júnovom termíne volieb, pretože tým predĺžili chaos až do septembra.

Šimečka poukázal na to, že v posledných týždňoch neprešli dva dôležité zákony, ktoré Slovensko potrebuje, aby sme mohlo čerpať 1,7 miliardy eur z Plánu obnovy a odolnosti SR. Čerpanie financií by bolo ohrozené aj v prípade neprijatia novely školského zákona.

„Špeciálne pri tejto téme sa už nemôže každá politická strana hrať na vlastnom piesočku. Tieto veci treba schváliť do konca roka,“ podčiarkol šéf progresívcov.

Poslanec parlamentu Tomáš Valášek zopakoval výzvu hnutia, aby politické strany začali spolupracovať aspoň pri pláne obnovy.

Kľúčové dôvody

Poukázal na to, že implementácia plánu obnovy bola jedným z kľúčových dôvodov, prečo si poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) pýtal viac času pre svoju vládu. Tento čas však podľa Valáška poverená vláda premrhala a nedokázala ho využiť.

Progresívne Slovensko ďalej kritizuje návrh uznesenia z dielne poslankýň OĽaNO Anny Záborskej a Anny Andrejuvovej „k uzneseniu Európskeho parlamentu z 20. októbra uplynulého roku o rastúcom počte trestných činov z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám v celej Európe s ohľadom na nedávnu homofóbnu vraždu na Slovensku“. Podľa progresívcov ide o uznesenie namierené proti LGBTI ľuďom.

„Toto uznesenie je naozaj škodlivé a ubližujúce a je štvrtou takouto iniciatívou za posledných osem dní. Niektorí hovoria, že na pomoc LGBTI ľuďom nedozrel čas, my pritom chceme len to, čo je v celej demokratickej Európe považované za normálne a samozrejmé – rovné práva pre všetkých,“ povedala podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

Šimečka zdôraznil, že ako podpredseda Európskeho parlamentu bol jedným z predkladateľov uznesenia o útoku na Zámockej ulici.

Medzinárodný signál

„Jeho hlavným zmyslom bola solidarita s LGBTI komunitou na Slovensku, vyjadrenie účasti a signál, že v tom nie sme sami,“ pripomenul.

Šimečku mrzí, že Národná rada SR namiesto toho, aby vyšla LGBTI ľuďom v ústrety a urobila niečo na zlepšenie ich života, teraz takýmto urazeným spôsobom kritizuje naspäť Európsky parlament. Schválenie uznesenia by podľa neho vyslalo aj zlý medzinárodný signál.

Progresívne Slovensko tiež kritizuje návrh hnutia Sme rodina, ktorý by podľa Šimečku oslabil úlohu Útvaru hodnoty za peniaze pri posudzovaní veľkých diaľničných projektov.

„Neveští to nič dobré pre projekty samotné, ani pre verejné financie,“ zhodnotil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičLucia PlavákováMichal Šimečka
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentNárodná rada SRPS Progresívne SlovenskoStrana Demokrati