- aktualizované 17. júla 16:10
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, generálny prokurátor Jaromír Čižnár a jeho traja námestníci dostali minulý a predminulý rok dvakrát ročne odmeny v celkovej výške 8500 eur, čo je zákonné maximum. Okrem toho si vyplatili aj 13. a 14. platy.
„Naši top prokurátori tak zarábajú výrazne viac ako predseda vlády. Vyplýva to z čísel, ktoré Generálna prokuratúra poskytla Transparency za roky 2018 a 2019,“ uviedla Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom profile na sociálnej sieti.
Čižnárovi končí funkčné obdobie, jeho nástupcu začnú hľadať na jeseň
Za posledné dva roky najviac zarobil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik s celkovým ročným príjmom takmer 105-tisíc eur, čo je v prepočte 8700 eur mesačne. Ako uvádza TIS, je to tretia najlepšie platená funkcia v štáte hneď po guvernérovi NBS a prezidentke.
„Kováčik má pritom dlhodobo slabé výsledky a minulý rok navyše porušil zákon za kešový vklad 200-tisíc eur na svoj účet. Aj tak však od Čižnára dostal maximálnu ročnú odmenu,“ dodáva mimovládka.
Práca nad rámec služobných povinností
Generálny prokurátor Čižnár zarobil minulý rok s odmenami, paušálnymi náhradami a príplatkami spolu 95-tisíc eur. Odmeny mu schvaľuje Rada prokurátorov na návrh jeho vlastnej námestníčky Viery Kováčikovej.
Tá Čižnárove minuloročné odmeny zdôvodňovala prácou „nad rámec služobných povinností”, ako napríklad pracovné stretnutia s predsedom parlamentu, podpredsedami vlády, ministrami či policajným prezidentom, spoluprácu s prezidentkou Eurojustu v trestných veciach, pracovné stretnutia s najvyšším štátnym zástupcom Česka či tamojšími poslancami. Tiež vraj „vyvíjal aktivity pre zlepšenie postavenia prokurátorov.”
Generálna prokuratúra sa voči mimovládke ohradila
Generálna prokuratúra (GP) SR sa v reakcii ohradila voči, podľa nich, zavádzajúcim informáciám, ktoré zverejnila TIS.
„Mimovládna organizácia sa snaží navodiť dojem, že generálny a špeciálny prokurátor si svojvoľne vyplatili 13. a 14. plat. Na vyplatenie trinásteho a štrnásteho platu nemá generálny prokurátor žiadny dosah, pretože tento nárok mu po splnení zákonných podmienok vyplýva zo zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v platnom znení,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Generálna prokuratúra je výrazne netransparentnejšia ako súdnictvo, podľa TIS potrebuje radikálne zmeny
TIS podľa GP tiež tvrdí, že je chybou, keď generálny prokurátor vo svojom majetkovom priznaní za rok 2019 neuviedol paušálne náhrady. „Aj v tomto prípade buď mimovládna organizácia účelovo klame, alebo nerozumie pojmu paušálne náhrady. Paušálne náhrady totiž nie sú príjmom z výkonu funkcie, ale je to príjem, ktorý zabezpečuje výdavky spojené s výkonom funkcie. Plat prokurátora v zmysle zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch tvorí funkčný plat, náhrady funkčného platu, príplatky k funkčnému platu a odmena. Toto všetko uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo svojom majetkovom priznaní,“ zdôraznila Predajňová.
Dodala, že v tejto súvislosti dáva GP SR mimovládnej organizácii do pozornosti, že vo svojich majetkových priznaniach neuviedli výšku paušálnych náhrad aj iní ústavní činitelia.
Vyšší plat pre generálneho prokurátora
TIS zároveň upozorňuje, že odmeny Kováčikovej, ďalším námestníkom aj špeciálnemu prokurátorovi zase udeľuje a zdôvodňuje sám Čižnár.
„Odmeny vedenia prokuratúry nie sú nijako naviazané na kľúčové indikátory úspechu, ako napr. znižovanie prieťahov, úspešné žaloby v politicky či finančne veľkých prípadoch, či zvýšenej dôvery verejnosti k prokuratúre. Tak to totiž definuje zákon o prokuratúre, ktorý ich dáva do súvisu v podstate len s formálnymi aktivitami,“ napísal TIS.
Za generálneho prokurátora môže kandidovať aj neprokurátor, platiť však bude určité obmedzenie
Prokuratúra pred mesiacom navrhla v novele zákona plat generálneho prokurátora zvýšiť o zhruba 10-tisíc eur, aby sa napravili nerovnosti oproti platu jeho námestníkov, ktorí majú základný plat aktuálne vyšší. Podľa TIS však treba prioritne zmeniť niečo iné – zvýšiť transparentnosť prokuratúry a jej výkonov a len na to naviazať jej odmeny. „Prokuratúra má slúžiť občanom, nie sama sebe,“ dodáva mimovládka.