Je potrebné rozšíriť dáta, ktoré prokurátori poskytujú o svojom majetku. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Ako zdôraznila, prokurátori doposiaľ neuvádzajú svoj príjem z funkcie. Chýbajú tiež výšky odmien za jednotlivé roky, ale aj jednotná štruktúra zverejňovaných údajov, aby boli prehľadnejšie a efektívnejšie spracovateľné.
Transparency Slovensko preverí procesy v štátnych rezervách, štát nezaplatí ani cent
„Hlavným účelom majetkových priznaní je predsa kontrola, či majetok verejného funkcionára nie je zjavne neprimeraný jeho zárobku. Bez tejto možnosti ide skôr o predstieranú transparentnosť, ako o reálne funkčné opatrenie,“ dodala TIS. Tá vytvorila nový web, na ktorom sú majetkové priznania prokurátorov prehľadnejšie usporiadané.
„Prokurátori povinne zverejňujú svoje majetkové priznania už od roku 2011, ale na stránke Generálnej prokuratúry SR sa bez potrebných znalostí želané informácie nedozviete dodnes. Do vyhľadávania totiž treba zadať úplné meno a aj priezvisko prokurátora, bez ktorých sa ďalej nedá pohnúť. Pokiaľ sú na prokuratúre menovci, priradenie správneho majetkového priznania ku konkrétnej osobe je už iba lotériou,“ uzavrela TIS.