Prokurátorke vymerali trest 4,5 roka za branie úplatku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sud
Foto: simpledivorceadvice.com

BANSKÁ BYSTRICA 1. februára (WEBNOVINY) – Na nepodmienečný trest 4,5 roka odňatia slobody za korupciu odsúdil v piatok senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 47-ročnú bývalú prokurátorku Okresnej prokuratúry v Leviciach Danu Z.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju obžaloval zo zločinu prijímania úplatku a z dvojnásobného prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Súd obžalovanú uznal za vinnú iba z korupcie, pretože zobrala úplatok štyritisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor i obžalovaná sa k nemu vyjadria v zákonnej lehote.

Korupcie sa prokurátorka dopustila v roku 2011. Podľa svedkov za odmenu pomohla bratom Radovanovi a Rastislavovi T., ktorých stíhali pre podozrenie z úžery. Obžalovanú v tejto súvislosti oslovila Rastislavova prvá manželka Monika, ktorá z angličtiny doučovala prokurátorkinu dcéru.

Vo veci sa angažovala aj súčasná Rastislavova manželka Jozefína. Ženy sa s prokurátorkou aj viackrát stretli. Jozefína dala prokurátorke šperk firmy Swarovski pre jej dcéru a Monika úplatok.

Prokuratorka
Foto: SITA/Jozef Habočík

Podľa svedkov vraj odmena prokurátorke mala byť 20 tisíc eur, Rastislav však nebol ochotný dať toľko peňazí. Neskôr sa suma postupne znižovala na pätnásť, resp. desať tisíc eur, až skončila na šiestich tisíckach, ktoré Rastislav dal dokopy s bratom Radovanom.

Peniaze dostala Rastislavova exmanželka Monika, vložila do brožúrky o psíkoch a prokurátorke odovzdala dňa 21. augusta 2011.

Danu Z. stíhali aj za zneužitie právomoci verejného činiteľa, pretože poskytla inej právničke spis svojho kolegu o trestnom stíhaní istého podnikateľa. Súd prokurátorku z tohto skutku oslobodil, pretože išlo iba o disciplinárny delikt. Pretože Dana Z. ako prokurátorka už nepôsobí, nemožno vec odstúpiť jej zamestnávateľovi na disciplinárne pokračovanie. Okrem prokurátorky polícia stíha za účastníctvo na korupcii aj Moniku, Jozefínu a Radovana T.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia