Slovensko má dlh voči celému sektoru malých a stredných podnikov. Ako uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec na stretnutí ministrov v rámci Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži, je ním pomalé odstraňovanie byrokratických prekážok a minimálny záujem vlád budovať moderný inovačný ekosystém.
Rokovali o viacerých témach
Malé a stredné podniky pritom generujú 56 percent pridanej hodnoty ekonomiky.
Ako ďalej informuje rezort hospodárstva, ministri rokovali najmä o posilňovaní odolnosti malých a stredných podnikov voči budúcim krízam, o ich podpore v meniacom sa globálnom obchode a investičnom prostredí, ale aj o vytvorení podmienok pre ich zapojenie do zelenej a digitálnej transformácie ekonomiky.
Umelá inteligencia pomáha pri výbere práce aj na Slovensku
Hovorili však aj o start-up a scale-up politikách, či viacerých krízach, ktoré výrazným spôsobom znížili konkurencieschopnosť tohto sektora.
Prosperitu generuje trh
Jednotlivé vlády tak museli v krátkom čase pripraviť masívne podporné nástroje vrátane vytvorenia podmienok pre obnovenie dodávateľských reťazcov s cieľom udržať malé a stredné firmy na trhu.
„Pri všetkých podporných opatreniach však treba mať na zreteli, že hlavným generátorom ekonomickej prosperity je fungujúci, transparentný a otvorený trh s minimálnymi zásahmi štátu,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu hospodárstva.