Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov spoznali svojich súperov v kvalifikácii majstrovstiev Európy do 21 rokov v roku 2027. Šampionát sa uskutoční v Albánsku a Srbsku.
„Sokolíci“ sa predstavia v skupine D spolu s reprezentáciami Anglicka, Írska, Moldavska, Kazachstanu a Andorry, píše web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).
Kto postúpi?
Slováci boli nasadení v treťom výkonnostnom koši. Preto bolo jasné, že sa určite nestretnú s výbermi Slovinska, Fínska, Švédska, Rakúska, Grécka, Islandu, Maďarska a Bulharska, ktoré boli v rovnakom koši.
Dokopy 51 štátov sa rozdelilo do šiestich šesťčlenných a troch päťčlenných skupín. Zápasy budú prebiehať od marca 2025 do októbra 2026.
Na európsky šampionát postúpi priamo deväť víťazov kvalifikačných skupín a najlepšie družstvo z druhých miest.
Reprezentácia do 21 rokov odohrá v marci prípravný zápas s Nemeckom, hrať sa bude v Trnave
Zvyšných osem celkov z druhých miest absolvuje od 9. do 17. novembra 2026 barážové dvojzápasy, z ktorých vzíde zostávajúca štvorica účastníkov šampionátu.
Zloženie skupín v kvalifikácii na ME do 21 rokov v roku 2027:
Skupina A: Španielsko, Rumunsko, Fínsko, Kosovo, Cyprus, San Maríno
Skupina B: Portugalsko, Česko, Bulharsko, Škótsko, Azerbajdžan, Gibraltár
Skupina C: Francúzsko, Švajčiarsko, Island, Faerské ostrovy, Luxembursko, Estónsko
Skupina D: Anglicko, Írsko, SLOVENSKO, Moldavsko, Kazachstan, Andorra
Skupina E: Taliansko, Poľsko, Švédsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Arménsko
Skupina F: Nemecko, Gruzínsko, Grécko, Severné Írsko, Lotyšsko, Malta
Skupina G: Holandsko, Nórsko, Slovinsko, Izrael, Bosna a Hercegovina
Skupina H: Ukrajina, Chorvátsko, Maďarsko, Turecko, Litva
Skupina I: Dánsko, Belgicko, Rakúsko, Wales, Bielorusko
Bez Ruska a Lichtenštajnska
Organizátori ME Albánsko a Srbsko majú účasť na turnaji zaručenú. Žrebu sa nezúčastnilo suspendované Rusko a ani Lichtenštajnsko, ktoré sa rozhodlo nezapojiť do tohto kvalifikačného cyklu, pripomenul SFZ.
Majstrovstvá Európy sa budú konať v júni 2027 v štyroch albánskych mestách (Tirana, Elbasan, Shkodër a Rrogozhinë) a v rovnakom počte srbských miest (Nový Sad, Leskovac, Zaječar, Loznica).
Otvárací zápas šampionátu sa uskutoční v Srbsku, finále šampionátu bude hostiť Albánsko.