- aktualizované 7. januára 10:59
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil bezpečnostným zložkám spustiť paľbu na „teroristov“. Oznámil to v televíznom prejave v súvislosti s niekoľko dní trvajúcimi mimoriadne násilnými protestami v krajine. Nepokoje v Kazachstane Tokajev pripísal „teroristom“ a „militantom“, proti ktorým podľa svojich slov povolil použitie smrtiacej sily. „Tí, ktorí sa nevzdajú, budú zlikvidovaní,“ povedal.
Demonštranti útočili na vládne budovy
Tokajev tiež odmietol rokovania s demonštrantmi, na ktoré vyzvali niektoré krajiny a označil ich za „nonsens“. „Aké rokovania môžete mať so zločincami, vrahmi?“ vyhlásil kazašský prezident.
Tokajev už skôr v piatok pritom oznámil, že v krajine zväčša obnovili ústavný poriadok a miestne úrady majú situáciu pod kontrolou. Tiež však povedal, že „teroristi stále používajú zbrane a poškodzujú majetok ľudí“ a protiteroristické akcie budú pokračovať.
Najhoršie protesty v krajine od nadobudnutia nezávislosti pred tromi desaťročiami vypukli v nedeľu pre prudký rast cien skvapalneného plynu a rýchlo sa rozšírili po celej krajine. Demonštranti zapaľovali vládne budovy a mnohí ľudia prišli o život.
Rusko vyslalo armádu
Kazašské ministerstvo vnútra podľa spravodajského portálu BBC uviedlo, že 26 demonštrantov, ktorých označilo za „ozbrojených zločincov“ zabili a zomrelo aj 18 príslušníkov bezpečnostných zložiek. Násilnosti si vyžiadali aj 748 zranených. Viac ako 3 000 ľudí zatkli.
Kazašská vláda v snahe zmierniť nepokoje vo štvrtok oznámila 180-dňový cenový strop pre pohonné hmoty a moratórium na zvyšovanie sadzieb. Tokajev tiež prijal demisiu svojej vlády, no zároveň sľúbil tvrdé opatrenia na potlačenie nepokojov.
Obrátil sa preto aj na Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vedenú Ruskom, ktorá vyslala vojakov na mierovú misiu. Kazašskí predstavitelia trvajú na tom, že vojaci nebudú bojovať proti demonštrantom a budú strážiť vládne budovy.
Čiastočne obnovili prístup na internet
Z mesta Almaty ešte v piatok ráno hlásili strety a podľa tlačovej agentúry Tass tam horela okupovaná budova vysielateľa Mir. Miestne letisko, ktoré obsadili demonštranti. Aktuálne je už pod kontrolou bezpečnostných orgánov a mierových síl ODKB, uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Ďalšie časti krajiny sa pomaly dostávajú späť do normálu, obnovila sa vlaková doprava v krajine a v hlavnom meste Nur-Sultan už čiastočne obnovili prístup na internet. Tamojšie letisko podľa televízie Chabar 24 funguje ako obyčajne a popoludní tam obnovia vnútroštátne lety aj lety do Moskvy a Dubaja.