Protidrogový vlak opäť zastavil na Slovensku, návštevníkom ukáže drogový brloh aj väzenskú celu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protidrogový vlak
Protidrogový vlak - Revolution Train. Foto: archívne, www.facebook.com

Po tretí raz zavítal na Slovensko 165 metrov dlhý Protidrogový vlak – Revolution Train. V šiestich špeciálne upravených vagónoch so štyrmi kinosálami a ôsmimi interaktívnymi miestnosťami ponúka tento český projekt program zameraný na protidrogovú prevenciu pre deti a mládež.

Po úvodnej jednodňovej zastávke v Čadci zastavil vlak na dva dni v žilinskej železničnej stanici. Počas slovenského turné sa vlak objaví v 16 mestách a navštívi všetkých osem samosprávnych krajov.

Spoznajú celu aj drogový brloh

Projekt Nadačného fondu Nové Česko jazdí po Česku, Nemecku a Slovensku tri roky a za ten čas protidrogový vlak podľa organizátorov navštívilo viac ako 150-tisíc ľudí, predovšetkým deti a mládež vo veku od 12 do 17 rokov.

Práve na túto vekovú skupinu je prevenčný program zameraný. Vo vozňoch návštevníci postupne sledujú príbeh drogovo závislého človeka, v interaktívnych miestnostiach potom lektori pracujú s deťmi na základe toho, čo vo filme videli. Na vlastné oči tak spoznajú väzenskú celu, drogový brloh, ale ocitnú sa aj na mieste tragickej autohavárie.

Počas jesenného turné sa chystáme navštíviť všetky samosprávne kraje, ale v Žilinskom kraji máme najviac zastávok. Chceme, aby aj Slovensko vstúpilo do medzinárodného preventívneho systému, v ktorom poskytneme vlak a slovenskí preventisti z miest a krajov budú sprevádzať vo vlaku slovenské deti. Tento systém už funguje v Nemecku, kde bolo preškolených viac ako 200 preventistov,“ uviedol počas žilinskej zastávky autor projektu Pavel Tůma.

Budúci rok chceme stavať nový moderný vlak s vynoveným programom a boli by sme radi, ak by sa Slovensko pripojilo k Česku a Nemecku a vaše mestá a kraje si ho mohli požičiavať,“ dodal autor projektu.

Zbierajú dáta

Súčasťou projektu je zber dát. Prostredníctvom anonymných dotazníkov sa mladí ľudia zdôverujú o svojich skúsenostiach s alkoholom, cigaretami či drogami. Jednotlivé mestá môžu zozbierané dáta využívať pri tvorbe koncepcie protidrogovej prevencie.

Do Žilinského samosprávneho kraja zavítal Revolution Train po druhý raz. „Vzhľadom na to, že sme mali vlani veľmi dobrú skúsenosť s týmto projektom, rozhodli sme sa ho aj tento rok podporiť sumou 10 tisíc eur. V našom kraji vlak zastavuje v Čadci, Žiline, Martine a Tvrdošíne. Minulý rok sa projektu organizovane zúčastnilo okolo 500 študentov z pätnástich škôl, v tomto roku ohlásilo svoju účasť už 25 škôl a nás teší, že záujem o projekt rastie,“ uviedol podpredseda krajskej samosprávy Peter Weber.

Druhý rok sa na financovaní projektu podieľa aj žilinská radnica, ktorá tentoraz prispela sumou vyše deväťtisíc eur.

Autor projektu Tůma poznamenal, že práve v Žilinskom kraji evidujú najväčší záujem o pristavenie vlaku. „Denná kapacita vlaku je 500 návštevníkov, vlaňajší rekord z Liptovského Mikuláša je 540 ľudí. Bol som nadšený z toho, že napríklad v Martine dokázali prísť učitelia s deťmi aj o pol šiestej večer v deň štátneho sviatku,“ uzavrel Tůma.

Protidrogová prevencia

Projekt Revolution Train sa zameriava na originálny prístup k primárnej protidrogovej prevencii. Základňou protidrogového vlaku je stanica Praha-Dejvice, odkiaľ pravidelne vychádza do regiónov na turné, pričom trasy sa prispôsobujú aktuálnemu záujmu škôl a miest.

V rámci jesennej návštevy Slovenska sa Revolution Train postupne zastaví ešte v Trstenej, Tvrdošíne, Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Považskej Bystrici, Ilave, Trenčíne, Trnave, Senici, Galante a Nitre. Na záver slovenského turné bude 13. a 14. novembra k dispozícii v Bratislave.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať