BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Protimonopolný úrad SR (PMÚ) považuje návrh nového zákona o verejnom obstarávaní za ústup od súčasného efektívneho systému odhaľovania a postihovania kartelov vo verejnom obstarávaní, ktorý sa osvedčil a bol inšpiráciou pre iné európske krajiny. PMÚ preto v medzirezortnom pripomienkovom konaní k navrhovanému zákonu vzniesol viaceré zásadné pripomienky.
Jednou z priorít PMÚ je odhaľovanie kartelov vo verejných obstarávaniach, ktoré nielen deformujú trhové prostredie, ale aj závažným spôsobom poškodzujú verejné financie. Ako úrad v pondelok informoval, na to, aby boj proti kartelom vo verejnom obstarávaní bol efektívny a účinné boli aj postihy podnikateľov za takéto konanie, je nevyhnutné reflektovať tieto skutočnosti aj v zákone o verejnom obstarávaní.
„V prvom rade PMÚ požaduje ponechať povinnosť vylúčiť z verejného obstarávania podnikateľov, ktorí sa zúčastnili na karteli vo verejnom obstarávaní, keďže navrhovaný zákon mení túto povinnosť na fakultatívnu. Takéto obmedzenie by sa malo podľa PMÚ vzťahovať nielen na účastníkov verejného obstarávania, ale aj na ich subdodávateľov, aby vylúčení podnikatelia nemohli obchádzať zákon prostredníctvom subdodávok,“ uviedla Andrea Wilhelmová z odboru predsedu PMÚ.
Protimonopolný úrad navrhuje ponechať súčasnú úpravu
Ďalšia z pripomienok úradu sa týka prepojenia programu zhovievavosti podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže a vylúčenia podnikateľov z verejného obstarávania za účasť v karteli. „Program zhovievavosti je efektívnym nástrojom na boj proti kartelom, keďže výmenou za odpustenie pokuty alebo jej zníženie účastník kartelu oznámi PMÚ informácie a podrobnosti o karteli,“ uviedla Wilhelmová.
Podnikateľ, ktorý sa zúčastnil na programe zhovievavosti, podľa súčasného zákona o verejnom obstarávaní nebol automaticky vylúčený ani z verejných obstarávaní. „Keďže prax PMÚ ukazuje, že aj benefit v podobe nevylúčenia podnikateľov z verejného obstarávania je výraznou motiváciu pre podnikateľov, ktorí zvažujú využitie programu zhovievavosti, PMÚ navrhuje ponechať súčasnú úpravu ako súčasť odhaľovania a postihovania kartelov,“ zdôvodnila Wilhelmová.
Úrad navrhuje aj zníženie požadovaného obratu účastníkov
PMÚ má poznatky z praxe, že vo verejnom obstarávaní často ako súťažiaci vystupujú firmy, ktoré sú navzájom majetkovo alebo personálne prepojené, napríklad rôzne subjekty v rámci jednej ekonomickej skupiny, a budia tak zdanie konkurenčného boja. PMÚ navrhuje zaviesť systém, ktorým sa znemožní účasť prepojených osôb vo verejnom obstarávaní.
„Keďže intenzita hospodárskej súťaže je vyššia, ak je zapojených viacero malých a stredných podnikateľov, PMÚ navrhuje zníženie požadovaného obratu účastníkov verejného obstarávania maximálne na úroveň predpokladanej hodnoty zákazky,“ priblížila Wilhelmová. Umožní sa tak vstup do tendrov aj menším podnikateľom, ktorí môžu priniesť cenovú alternatívu a inovácie oproti veľkým zaužívaným dodávateľom.
PMÚ navrhuje tiež ako novinku zaviesť povinnosť uchádzačov alebo záujemcov oznamovať, ktorá osoba vypracovala ich ponuku v súťaži, čo má prispieť k transparentnosti prostredia a sťažiť koordináciu medzi podnikateľmi.
Ďalšou navrhovanou novinkou úradu je možnosť odstúpenia od zmluvy, ktorá bola uzatvorená v dôsledku kartelu vo verejnom obstarávaní, ako aj paušálne 30-percentné zníženie ceny v prípade odhalenia kartelu. PMÚ očakáva, že navrhované pripomienky budú akceptované a nebude oslabený boj proti kartelom vo verejnom obstarávaní.