Protipovodňový príspevok dal prácu tisícom nezamestnaným

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanost
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Vďaka príspevku na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami sa na Slovensku ku koncu júla vytvorilo 6,7 tisíc pracovných miest.

Ako ďalej informovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí, úrady práce už majú žiadosti na celkom 7 330 pracovných miest.

„Parlamentom schválená novela zákona o službách zamestnanosti umožní využívať protipovodňový príspevok aj ďalším subjektom, priestor sa otvára najmä organizáciám, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu a veľkým zamestnávateľom, ktorí mohli doteraz príspevok čerpať len pre obmedzený počet ľudí,“ informovalo ministerstvo.

Ako príklad rezort práce uviedol Lesy SR, ktoré zamestnávajú pri protipovodňových opatreniach 573 ľudí z evidencie úradov práce. Doteraz však mali nárok na čerpanie protipovodňového príspevku len pre 70 z nich.

Vďaka novele môžu Lesy SR čerpať príspevok aj pre ďalších nezamestnaných. Podnik je schopný zamestnať ďalších viac ako 300 ľudí, spolu teda približne deväťsto nezamestnaných,“ skonštatoval rezort. Ministerstvo očakáva, že v tomto roku sa takýmto spôsobom vytvorí zhruba 10-tisíc pracovných miest.

Príspevok na podporu zamestnanosti pri odstraňovaní následkov povodní zaviedla novela zákona o službách zamestnanosti, ktorú schválil parlament začiatkom septembra minulého roka. O príspevok môžu žiadať obce a právnické osoby, ktorých zakladateľom alebo zriaďovateľom sú obce, ako aj správcovia vodohospodársky významných alebo drobných vodných tokov.

Príspevok sa poskytuje maximálne šesť mesiacov na úhradu časti mzdových nákladov, a to vo výške 95 % z celkovej ceny práce zamestnanca, najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej zo sumy dvojnásobku životného minima. Obciam okrem toho štát poskytuje aj jednorazový príspevok na úhradu časti nákladov na pracovné náradie potrebné na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami, a to vo výške 95 % preukázaných nákladov na pracovné náradie, najviac vo výške 40 eur na jedno vytvorené pracovné miesto.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať