Investičná skupina Proxenta sa dôrazne vymedzuje voči klamlivým informáciám, ktoré sa šíria z emailu Pavla Krúpu a podala trestné oznámenie. Zároveň vyzýva všetkých investorov a investičné spoločnosti na Slovensku, aby boli voči jeho praktikám maximálne obozretní.
Podľa hovorcu Proxenty Slavomíra Freša môže takéto šírenie neoverených a klamlivých tvrdení negatívne ovplyvniť stabilitu investičného prostredia. Pavol Krúpa sa aktuálne z pozície konateľa spoločnosti RYG Investment s.r.o. snaží oslabiť dôveru klientov skupiny Proxenta a narušiť jej podnikateľské aktivity.
Proxenta podniká všetky dostupné právne kroky na ochranu svojej reputácie a záujmov investorov vrátane podania trestného oznámenia. Okrem informovania verejnosti skupina zároveň informuje aj relevantné inštitúcie a odborné organizácie, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v oblasti dohľadu nad finančným trhom, podnikateľským prostredím a investičnými službami.
Pavol Krúpa nie je vo finančnom sektore neznámou postavou. Bol spoluzakladateľom skrachovanej investičnej skupiny Arca Capital. Po neúspechu v Českej republike a v USA sa opätovne snaží presadiť na Slovensku. Štandardne sa stavia do pozície „ochrancu investorov“, avšak z verejne dostupných zdrojov je zrejmé, že nie je dôveryhodnou osobou ani pre Českú národnú banku (ČNB). Tá mu v roku 2018 zamietla žiadosť o povolenie na riadenie investičného fondu Arca Capital CEE. Dôvodom bolo zatajovanie dôležitých informácií a predchádzajúce porušenia právnych predpisov. ČNB vo svojom stanovisku označila Krúpu za nedôveryhodnú osobu, pričom uviedla, že akékoľvek znovuobnovenie jeho dôveryhodnosti by mohlo byť zvážené najskôr po desiatich rokoch.
Zdroj: https://forbes.cz/divoke-leto-pavola-krupy-odchod-z-arca-capital-i-najezd-s-miliardarem-icahnem/
Očierňujúcu kampaň v minulosti Krúpa viedol aj proti podnikateľovi Zdeňkovi Bakalovi. V roku 2021 americký federálny súd v Južnej Karolíne rozhodol v neprospech Pavla Krúpu. Súd uznal, že Krúpa viedol proti Bakalovi nekalú kampaň, ktorá zahŕňala organizovanie falošných demonštrácií a najímanie hercov vydávajúcich sa za aktivistov s cieľom poškodiť Bakalovu povesť. Za tieto aktivity bol Krúpa odsúdený na zaplatenie odškodného vo výške 32,4 milióna dolárov.
Dôrazne upozorňujeme, že Ing. Pavol Krúpa sa snaží poškodiť nielen skupinu Proxenta a jej klientov, ale je vysoko pravdepodobné, že jeho aktivity budú pokračovať aj voči iným subjektom na trhu. Vyzývame všetkých investorov a investičné spoločnosti, aby boli voči jeho praktikám maximálne obozretní.
Zároveň upozorňujeme, že takéto zavádzanie verejnosti môže negatívne ovplyvniť stabilitu investičného prostredia. Odporúčame všetkým dotknutým stranám čerpať informácie výhradne z overených a oficiálnych zdrojov.
V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa skupiny Proxenta kontaktujte tlačové oddelenie, ktoré je pripravené poskytnúť presné a relevantné informácie, mailom na adrese pr@proxenta.sk.