BRATISLAVA 13. októbra (WBN/PR) – Chronická myelocytová leukémia (CML) je málo známe chronické nádorové ochorenie, ktoré je na Slovensku ročne diagnostikované približne 70 ľuďom. Diagnóza chronickej myelocytovej leukémie je pre pacientov a ich rodinných príslušníkov veľkým šokom. Nedostatok informácií o ochorení a prvotný stres z novodiagnostikovanej choroby ho znásobuje. Riziko, že v rámci vyhľadávania informácií z neoverených zdrojov pacienti môžu natrafiť na neoverené a odborne nekorektné informácie má eliminovať nová knižka pre pacientov z dielne známeho slovenského spisovateľa Michala Hvoreckého. Ide o výnimočný počin a úplne prvú knižku, ktorú nenapísal odborník, ale laik – spisovateľ.
Knižka s názvom CML – Cesta mojej liečby by mala pacientom priniesť všetky dôležité informácie, ktoré pri diagnostikovaní ochorenia CML potrebujú vedieť. Pri jej tvorbe autor Michal Hvorecký spolupracoval s kolektívom lekárov hematológov, ale aj pacientov, ktorí najlepšie vedia, čo novodiagnostikovaní pacienti prežívajú. Príručka vznikla tento rok po niekoľkomesačných prípravách a ako povedal Michal Hvorecký: „Tento text sme napísali pre vás a pri písaní knižky som sa veľa naučil. Rovnako ako novodiagnostikovaní pacienti ani ja som nič o chorobe nevedel, preto som sa vedel ľahko vcítiť do ich situácie. Postupne som si pod odborným dohľadom hematológov vyhľadával všetky potrebné informácie. Sme na jednej lodi. Toto je cesta vašej liečby.“
Knižka má byť pre pacientov základným sprievodcom ochorením. Na to, aby bola liečba úspešná a pacient mohol žiť aj napriek závažnej diagnóze plnohodnotným životom je mimoriadne dôležitá spolupráca lekára a pacienta. „Lekár je pri liečbe CML pacientov partner a spolupracovník. Potrebujem pri liečbe poznať skutočné názory a pocity človeka, ktorého liečim. Verím, že mi poskytne pravdivé informácie a jasnú spätnú väzbu. Bez toho sa nepohnem, pretože z krvného obrazu sa nedá vyčítať všetko.“ hovorí hematologička MUDr. Zuzana Sninská PhD. z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke.
Dôležitú úlohu v živote pacientov s diagnostikovanou CML, ale aj ich rodinných príslušníkov zohráva aj pacientska organizácia, ktorá dokáže poskytnúť potrebnú podporu aj mimo ordinácie lekára. „Naša pacientska organizácia CML life sprostredkováva pacientom s chronickou leukémiou informácie, ktoré potrebujú a hľadajú. CML – Cesta mojej liečby vznikla preto, aby im pomohla zorientovať sa vo svojom ochorení, pochopiť potreby svojho organizmu, upokojila ich, a najmä aby vedeli, že na ceste svojej liečby nie sú sami,“ povedal Maroš Havran, pacient s CML a predseda pacientskej organizácie CML life.
Viac na: www.cmllife.sk
Chronická myelocytová leukémia je jedným zo štyroch hlavných typov leukémií. Ide o zhubné ochorenie krvotvorných buniek, ktoré sa nachádzajú v kostnej dreni. CML tvorí asi pätinu zo všetkých leukémií dospelých pacientov. Na Slovensku ročne pribudne vyše 70 chorých, v susednom Česku okolo stopäťdesiat. Zväčša sa CML diagnostikuje ľuďom vo veku okolo päťdesiat rokov. Kým pred niekoľkými rokmi pacienti s diagnózou CML zomierali, dnes je na Slovensku dostupná účinná liečba.
Michal Hvorecký sa narodil roku 1976. Vyštudoval estetiku. Píše poviedky, romány a blogy. Jeho knihy vyšli v šiestich jazykoch. Z nemčiny prekladá prózu a divadelné hry. Je ženatý, má syna. Žije v Bratislave. Jeho web je www.hvorecky.sk