BAKU 12. júna (WEBNOVINY) – Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev otvoril na Národnom štadióne v Baku v piatok o 22.42 h miestneho času (19.42 SELČ) predpísanou formulkou I. európske hry. Oheň premiérového multišportového podujatia starého kontinentu najskôr v úvode otváracieho ceremoniálu symbolicky do hlbín zeme na štadióne uložil džudista Ilham Zakijev, dvojnásobný paralympijský víťaz, dvojnásobný svetový šampión a päťnásobný majster Európy.
Ná záver ho potom vytiahol jeden z hercov a spolu s kolegyňou hodom do kruhu zapálili oheň EH, ktorý sa na 30-metrovom ramene zdvihol nad štadión. Oheň sa počas veľkého ohňostroja počas celého Baku rozhorel aj na brehu Kaspického mora, kde bude až do záveru I. európskych hier. Vlajkonosičom slovenskej výpravy na otvorení bol triatlonista Richard Varga. Zástava SR sa prvýkrát na pôde Európskych hier objavila o 21.59 h miestneho času (18.59 SELČ).
„Bol to pre mňa fantastický zážitok. Nečakal som, že tu v Baku postavili taký veľkolepý štadión, ani že bude vypredaný. A moje pocity zo sledovania programu sú úžasné,“ skonštatoval Varga pre portál olympic.sk.
Historická udalosť pre Azerbajdžan
Európske hry sú pre Azerbajdžan historickou udalosťou. Organizátori preto pripravili pre návštevníkov na štadióne i divákov pri televíznych obrazovkách otvárací program, ktorý mal byť jedinečný a nezabudnuteľný. Hviezdou večera bola speváčka Lady Gaga, ktorá na záver nástupu športovcov zaspievala a za klavírom aj zahrala legendárnu skladbu Imagine od Beatles. Hviezda otváracieho ceremoniálu strávila v metropole Azerbajdžanu niekoľko dní.
Organizátorom sa podarilo udržať v tajnosti jej prítomnosť pri Kaspickom mori až do piatkového otvorenia, kde všetkých prekvapila. Do Baku pricestovala len pre krátke vystúpenie počas dvojhodinovej šou. „Bolo veľmi náročné udržať to v tajnosti. Speváčka bola pár dní iba v hoteli a nepohybovala sa po vôbec po meste,“ uviedla Catherine Ugwuová, ktorá koordinovala ceremoniál. Lady Gaga je známa ako veľká advokátka práv homosexuálov. Od niektorých fanúšikov si preto za vystúpenie v Azerbajdžane vyslúžila veľkú kritiku, keďže v krajine majú byť podľa mimovládnych organizácií potláčané ľudské práva.
Motívom celého programu na Národnom štadióne pred 68-tisíc divákmi boli kruhy, ktoré nemajú začiatok a ani koniec, sú jednoduché a zároveň krásne, pripomínajú striedanie jednotlivých ročných období, život a sú symbolom jednoty a slobody.
Program slávnostného otvorenia režíroval Grék Dimitris Papaioannou, ktorý bol aj pri úvodnom ceremoniáli olympijských hier 2004 v Aténach. Účinkovalo viac ako 2000 dobrovoľníkov z celého Azerbajdžanu, ale aj umelci z ďalších sedemnástich krajín.
Predstavenie plné efektov
Piatkový otvárací ceremoniál stál viac ako 95 miliónov amerických dolárov, tvrdí minister športu Azad Rahimov. Na dvojhodinovú šou v Baku minuli usporiadatelia približne dvojnásobok toho, čo sa použilo na ceremoniál olympijských hier v Londýne 2012.
Rahimov uviedol, že konečná suma bude známa až po konci Hier 28. júna, pretože ešte nie sú uhradené niektoré faktúry. Zodpovední ľudia za operácie v organizačnom výbore však tvrdia, že Rahimov by sa mohol mýliť a že skutočná hodnota nákladov by mohla byť oveľa nižšia.
Ceremoniál bol predstavením azerbajdžanskeho umenia a hudby, špeciálnu poctu počas neho vzdali trom hlavným národným skladateľom 20. storočia Uzejirovi Hajibajlimu, Garovi Garajevovi a Fikretovi Amirovovi. Pred očami divákov sa na unikátnom pódiu, ktoré ponúkalo mnoho variácií, odohrávalo predstavenie plné efektov s pripomenutím štyroch hlavných prírodných elementov – vetra, vody, pôdy a ohňa. Azerbajdžan sa predstavil prostredníctvom miniatúr, nechýbal ani symbol krajiny – granátové jablko. Súčasťou slávnostného programu bol pozdrav z vedeckého CERN-u a pocta držiteľovi Nobelovej ceny Levovi Landauovi, rodákovi z Baku, či pripomenutie európskej mytológie.
Po úvode, v ktorom vystúpilo 856 tanečníc, ktoré mali oblečené dva metre široké sukne so šiestimi rôznymi vzormi a národnej hymne, sa uskutočnil ohňový ceremoniál. Zakijev uložil oheň symbolicky do stredu zeme a odštartoval svetelnú šou pripomínajúcu vulkanickú činnosť a tlejúcu sopku. Zakijeva pri ukladaní ohňa sprevádzal víťaz olympijských hier mládeže 2014 v Nankingu v taekwonde Said Gulijev. Ceremóniou vyvrcholila 47-dňová púť pochodne po Azerbajdžane, ktorá sa začala 26. apríla a trasa merala takmer 5500 km. Na samý záver ceremoniálu sa dostal oheň opäť na zemský povrch a vďaka hercom sa rozhorel na Národnom štadióne.
Slovensko bude zastupovať 170 účastníkov
Podobne ako na olympijských hrách bol jedným z vrcholov sprievod športovcov. Vyše polhodinový sprievod začínali Gréci, Slováci išli ako 43. v poradí a na záver ako poslední päťdesiati za mohutného aplauzu domáci Azerbajdžanci.
Slávnostné otvorenie sledovali naživo v Baku aj prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, bývalá hlava MOV Jacques Rogge, šéf Európskych olympijských výborov Patrick Hickey, prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev a množstvo štátnikov a predstaviteľov krajín z celej Európy. Slovensko zastupoval predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. „Budete prvými šampiónmi Európskych hier,“ odkázala v príhovore športovcom prvá dáma Azerbajdžanu a šéfka organizačného výboru Mehriban Alijevová. „Vyzývam vás, aby ste zapísali vaše mená do európskej športovej histórie,“ uviedol prezident Európskych olympijských výborov Patrick Hickey.
Na I. európskych hrách v Baku sa do 28. júna predstaví vyše 6000 športovcov z 50 krajín, Slovensko bude zastupovať 170 priamych účastníkov. Počas sedemnástich súťažných dní sa na osemnástich miestach v Baku a Mingačevire rozdelí v 20 športoch 253 medailových kompletov. Podujatie v Baku určí aj budúcnosť projektu Európskych hier. Jeho pokračovanie je momentálne otázne, v roku 2019 sa malo kontinentálne podujatie konať v Holandsku, ale krajina sa vzdala organizátorského práva. Azerbajdžan sa chce predstaviť v Baku v plnej kráse, usporiadaľské právo získal len v decembri 2012 a za krátky čas sa podujal pripraviť podujatie spĺňajúce kritéria olympijských hier.