BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Pokojný a veselý by mal byť prvý slovenský Pride pochod, ktorý sa uskutoční 22. mája v Bratislave. Slovensko sa do akcie Pride (v preklade „hrdosť“, pozn. red.), ktorá patrí k najväčším podujatiam gejov, lesieb a bisexuálov, zapojilo ako posledné z krajín Európskej únie. „Chceme ukázať nás gejov, lesby, bisexuálov a transgender ľudí ako priemerných občanov, ktorí sa v podstate ani tak nelíšia od ostatných,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede projektový manažér podujatia Róbert Furiel. Ako priblížil, dúhový pochod vychádza z troch hlavných zásad – všetci ľudia by mali byť hrdí na svoju sexuálnu orientáciu a rodovú identitu, rozmanitosť je dar a sexuálna orientácia a rodová identita sú vrodené, prirodzené a nezmeniteľné. „Chceli by sme vytvoriť priestor, kde sa my všetci môžeme cítiť bezpečne, kde sa aspoň na chvíľu nemusíme skrývať a môžeme kráčať po ulici ruka v ruke s našim partnerom či partnerkou,“ dodal.
Za najväčšiu prioritu označila PR manažérka podujatia Romana Schlesinger bezpečnosť všetkých účastníkov. Ako povedala, komunikujú aj s políciou a tiež sami monitorujú radikálne skupiny na sociálnych sieťach. Pripomenula, že homofóbne skupiny existovali aj pred tým ako myšlienka Pride pochodu v Bratislave vznikla. Verí, že k žiadnym stretom nepríde. Organizátori si zatiaľ netrúfajú predpovedať účasť, no očakávajú od 800 do tisíc ľudí. Za veľký úspech však budú podľa Schlesinger považovať, ak ich príde viac ako 500. Podporiť pochod by mali aj účastníci z ďalších stredoeurópskych krajín, odkiaľ ich čakajú od 200 do 300. Ako Schlesinger poukázala, napríklad na facebooku majú 1 500 podporovateľov. Dodala, že pochod je určený všetkým, ktorí sa stotožňujú s myšlienkou základných ľudských práv.
Podujatie sa začne o 14:00 na Hviezdoslavovom námestí, kde sa prítomným z tribúny prihovoria aktivisti za ľudské práva, zástupcovia mimovládok a europoslankyňa, otvorená lesbická politička Ulrike Lunacek. Samotný pochod sa začne o 14:30 a povedie cez pešiu zónu Starého Mesta, odkiaľ sa znovu vráti na Hviezdoslavovo námestie. Trvať by mal zhruba hodinu a pol. O 16:00 sa začne dúhový koncert, v ktorom okrem iných vystúpia hudobník Michael Szatmáry či skupina Noisecut. Všetci účinkujúci vystúpia bez nároku na honorár. Ako Schlesinger zdôraznila, dúhový Pride pochod Bratislava 2010 je apolitickou akciou. Týždeň pre ním bude patriť sprievodným akciám. Organizátori majú ambíciu pochod v Bratislave na budúci rok zopakovať a nebudú proti, ak sa k nim pridajú aj v ďalších slovenských mestách.
„Ja nič neriešim, nekastujem ľudí. Mám veľa priateľov homosexuálov a lesbičiek a nikdy ma ani nenapadlo sa nad tým zamýšľať,“ vyhlásila herečka Elena Podzámska, ktorá patrí k podporovateľom podujatia. Ako pripomenula, „akí sme sa narodili, takí sme, aj tak všetci zomrieme.“ Napriek tomu, že Podzámska je heterosexuálka, absolútne podporuje gejov a lesby a má ich rada. Tolerancia a prijatie inej orientácie podľa nej musí vychádzať zvnútra. „Nadišla chvíľa, kedy by sme mali demonštrovať to, čo Bratislave bolo vždy vlastné a to bola tolerancia,“ odzneli z videonahrávky slová ďalšieho herca Andyho Hryca, ktorý takisto pochod podporuje. K vízii Pride sa prihlásili aj ďalší ľudia spoločenského života, medzi inými napríklad herečka Zuzana Fialová, herec a spevák Marek Kravjar, herečka Judita Hansman, spisovateľ Michal Hvorecký či hudobná skupina Para.
SITA