„Rusko-ukrajinská vojna dospeje niekam tam, ako kórejský konflikt z 50-tych rokov, že nedôjde k mierovej zmluve, nedôjde k definitívnemu určeniu hraníc alebo podmienok mieru, ale príde len k uznaniu nejakej dočasnej hranice, demarkačnej línie a dočasného kľudu zbraní, ktorý môže trvať desaťročia,“ povedal Stanislav Janota v podcaste Konzervatívna kaviareň a pripomenul, že Ukrajina sa nemôže oficiálne zriecť svojho územia, nemá na to ani ústavné mechanizmy.

Konzervatívna kaviareň: Nulové clá s USA nie sú férové, máme oveľa viac obchodných bariér
Daniel Lukáč uviedol, že nie sme v situácii, ako sme boli v 2. svetovej vojne, kedy bolo možné Hitlera poraziť tak, že sa došlo až do Berlína. „Toto jednoducho nejde,“ dodal a tiež uviedol, že na tých 80 percentách územia, ktoré by Ukrajine ostali, sa môže zopakovať úspešný ekonomický model západného Nemecka, Japonska alebo Južnej Kórey. „Toto je ten hlavný benefit, ktorý môžu dostať,“ hovorí.
Podľa jeho mienky môže byť nerastná dohoda so Spojenými štátmi pre Ukrajinu mimoriadne výhodná. „Dnes sa neťaží nič a potom bude mať 50 percent z vyťaženého a za partnera kľúčové firmy z USA a môže to byť základ budúceho ekonomického rozvoja Ukrajiny,“ uzatvára Lukáč.
Stanislav Janota a Daniel Lukáč sa v Konzervatívnej kaviarni diskutujú aj o tom
- či existuje alternatíva k mierovej iniciatíve Donalda Trumpa
- aká časť Rusov je za použitie jadrových zbraní
- pre ktorú zo strán je výhodnejšie rýchle ukončenie konfliktu
- či Rusko dosiahlo aspoň niektoré ciele s ktorými vojnu rozpútalo
- a aké sú, pre Putina, neželané dôsledky konfliktu a v akom stave je ruská armáda
- prečo sú ruské tvrdenia o ukrajinskom fašizme absurdné
- či je ponúkaný francúzsky jadrový dáždnik dostatočný
- v čom bol prínos konfliktu pre Slovensko