Putin odmieta spojitosť medzi svojou osobou a Panama Papers

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin
Foto: SITA/AP

Petrohrad 7. apríla (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprel akúkoľvek spojitosť medzi svojou osobou a tzv. Panamskými dokumentmi, ktoré označil za súčasť snáh Západu o oslabenie Ruska. Putin pred novinármi, ktorí sa zišli na fóre lokálnych a regionálnych médií v Petrohrade, pripomenul, že jeho meno ani len nefiguruje v žiadnom zo zverejnených dokumentov, ale západné médiá ho napriek tomu podozrievajú zo spojitosti s offshorovými spoločnosťami.

Ruský prezident tieto obvinenia označil za časť Spojenými štátmi vedenej kampane proti Rusku, zameranej na oslabenie jeho vlády. Putin v tejto súvislosti spomenul aj stredajšie vyjadrenie organizácie WikiLeaks, ktorá sa svojho času preslávila veľkým únikom tajných a citlivých informácií. WikiLeaks tvrdí, že škandál vyvolaný zverejnením tzv. Panamských dokumentov z archívov právnickej kancelárie Mossack Fonseca organizoval americký Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) za peniaze poskytnuté americkou vládou a miliardárom Georgeom Sorosom.

Okrem toho Putin vyhlásil, že celá kauza je „mediálnym produktom“, v ktorom „našli známych a priateľov…, tak sa v tom povŕtali a polepili to“. Práve takto sa podľa Putina začalo hovoriť o jeho dlhoročnom priateľovi, violončelistovi Sergejovi Rolduginovi, ktorý je v Panamských dokumentoch uvedený ako majiteľ účtov so sumou dve miliardy dolárov. Podľa Putina Roldugin neurobil nič zlé.

Ruský prezident zdôraznil, že na takých ľudí, ako je Sergej Pavlovič Roldugin, je hrdý, pretože „takmer všetky peniaze, ktoré (Roldugin) zarobil, vynaložil na nákup hudobných nástrojov v zahraničí a priviezol ich do Ruska“ a investoval aj do kultúrnych projektov v Rusku. Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) je považovaná za doteraz najväčší únik tajných informácií. Objemom dát – 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca – predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.

Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ). Pravosť Panamských dokumentov zatiaľ nie je oficiálne potvrdená. Odmieta ju potvrdiť aj samotná spoločnosť Mossack Fonseca, ktorá označila postup novinárov, ktorí dokumenty zverejnili, za trestný čin a mieni sa domáhať spravodlivosti pred súdmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin