Mierové rokovania sa skončili, Putin sa podľa Zelenského bál prísť do Istanbulu

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok na platforme X uviedla, že blok pracuje na 18. kole sankcií voči Moskve.
Turkey Russia Ukraine War
Na tejto fotografii zverejnenej tureckým ministerstvom zahraničných vecí predsedá turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan (v strede) stretnutiu delegácií z Ruska (vpravo) a Ukrajiny (vľavo) v paláci Dolmabahce v Istanbule v Turecku v piatok 16. mája 2025. Foto: Murat Gok/Turkish Foreign Ministry via AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Západ na „tvrdé“ kroky voči Moskve vrátane nových sankcií, ak mierové rokovania v Istanbule neprinesú prelom. A ani nepriniesli, aspoň podľa prvotných správ po skončení rokovaní.

„Mali sme skutočnú šancu urobiť dôležité kroky k ukončeniu tejto vojny, keby sa Putin nebál prísť do Turecka,“ povedal Zelenskyj európskym lídrom na samite Európskeho politického spoločenstva v albánskej Tirane.

Len pretvárka v podaní Rusov?

„Ak sa ukáže, že ruská delegácia je naozaj len divadelná a dnes neprinesie žiadne výsledky, musí nasledovať silná reakcia, vrátane sankcií voči ruskému energetickému sektoru a bankám,“ zdôraznil ukrajinský prezident.

Európska únia v stredu schválila 17. balík sankcií voči Rusku, no predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok na platforme X uviedla, že blok pracuje na 18. kole sankcií voči Moskve.

Energetický a finančný sektor

Podľa nej bude nový balík obsahovať predovšetkým sankcie voči plynovodom Nord Stream 1 a Nord Stream 2. „Plánuje sa tiež rozšírenie zoznamu plavidiel takzvanej ruskej tieňovej flotily, zníženie stropu ceny ropy a zavedenie nových obmedzení pre ruský finančný sektor,“ dodala Von der Leyenová.

Ruská a ukrajinská delegácia sa v piatok v Istanbule po viac ako troch rokoch stretli na prvých priamych rokovaniach o ukončení vojny. Očakávania neboli vysoké a rokovania trvali len 90 minút, pričom zásadný posun nenastal.

Ukrajina žiada prímerie, Rusko neprijateľné ústupky

Ukrajina žiada v najkrvavejšom konflikte v Európe od druhej svetovej vojny „bezpodmienečné prímerie“. Rusko naopak trvá na riešení „hlavných príčin“ konfliktu a oživení neúspešných rokovaní z roku 2022, v ktorých požadovalo rozsiahle územné a politické ústupky od Kyjeva.

Rokovania sa konali v istanbulskom paláci Dolmabahce pod vedením tureckého ministra zahraničných vecí Hakana Fidana. Počas rokovaní ukrajinský diplomatický zdroj uviedol, že Rusko predkladá „neprijateľné“ územné požiadavky, ktoré by mohli viesť k zlyhaniu rokovaní. Ďalšie kolo rokovaní v piatok už nie je plánované.

Prázdne ruské hlavy

Zelenskyj na samite v Tirane vyzval na „tvrdú reakciu“ sveta, vrátane nových sankcií, ak rokovania neprinesú výsledok. Obvinil Moskvu, že na rokovania poslala „prázdne hlavy“ a ruského prezidenta Vladimira Putina označil za „vystrašeného“ z osobného stretnutia.

Putin, ktorý sám navrhol priame rokovania, do Turecka neposlal seba, ale delegáciu na nižšej úrovni vedenú bývalým ministrom kultúry Vladimirom Medinským. Kremeľ aj Washington zdôraznili potrebu stretnutia Putina s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. „Kontakty medzi prezidentmi Putinom a Trumpom sú mimoriadne dôležité v kontexte urovnania konfliktu na Ukrajine,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a ďalší západní predstavitelia sa v Istanbule stretli s ukrajinskou delegáciou. Rubio vyzval na „pokojné“ ukončenie vojny a zdôraznil, že „zabíjanie sa musí skončiť“. Ukrajinský zdroj potvrdil, že Rusko žiada stiahnutie ukrajinských síl z veľkej časti územia pod kontrolou Kyjeva ako podmienku prímeria, čo Kyjev označil za neakceptovateľné.

Kritizovali Putina za neúčasť

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny tajomník NATO Mark Rutte kritizovali Putina za neúčasť na rokovaniach. Ruský vyjednávač Medinskij označil piatkové rokovania za „pokračovanie“ neúspešných rozhovorov z roku 2022 a tvrdil, že delegácia má mandát od Putina „hľadať možné riešenia“.

Rusko však opakovane odmieta diskutovať o vzdaní sa okupovaných území. Ukrajinskú delegáciu vedie minister obrany Rustem Umerov, pôvodom z Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. V čase rokovaní Rusko pokračovalo v útokoch na Ukrajinu, pričom podľa Kyjeva zahynuli najmenej dvaja ľudia.

Žiadny výsledok, Rusi sú spokojní

„Celkovo sme s výsledkami spokojní a sme pripravení pokračovať v kontaktoch,“ povedal reportérom štátnej televízie poradca Kremľa Vladimir Medinskij a dodal, že akonáhle si obe strany vymenia názory na možné prímerie, rokovania by mohli pokračovať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok vyhlásil, že je „neakceptovateľné“, aby Rusko opäť ignorovalo výzvu Európy a USA na prímerie na Ukrajine. Je „neprijateľné, aby Rusko a prezident (Vladimir) Putin už druhýkrát nereagovali na požiadavky Američanov, ktoré podporuje Ukrajina a Európania,“ povedal Macron spolu s britskými, nemeckými a poľskými lídrami v Tirane po telefonáte s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Dohoda o výmene zajatcov

Rusko a Ukrajina sa tiež dohodli na výmene tisíc zajatcov na každej strane. „V najbližších dňoch dôjde k rozsiahlej výmene zajatcov, tisíc za tisíc,“ uviedol ruský vyjednávač Medinskij. „Ukrajinská strana požiadala o priame rokovania medzi hlavami štátov. Zaznamenali sme túto žiadosť… Dohodli sme sa, že každá strana predloží svoju víziu možného budúceho prímeria,“ dodal.

Ukrajinský hlavný vyjednávač Umerov v samostatnom vyhlásení potvrdil dohodu o výmene zajatcov a uviedol, že sa diskutovalo aj o prímerí a možnom stretnutí prezidentov Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina. „Myslím si, že ďalším krokom by malo byť zorganizovanie stretnutia na úrovni lídrov,“ povedal Umerov.

Viac k osobe: Hakan FidanUrsula von der LeyenováVladimir MedinskijVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie: Európska únia

Odporúčané