Skrátenie premlčacej doby alebo znižovanie trestných sadzieb za ekonomickú kriminalitu pomohlo aj niektorým vysokopostaveným politikom, alebo osobám blízkym vládnucej strany.
Zastavených množstvo trestných stíhaní
Nový poslanec parlamentu Miroslav Radačovský, ktorý sa tam dostal po odchode Rudolfa Huliaka na post ministra si myslí, že by túto výhodu nemali využívať aj keď tieto úpravy, nie sú nič neštandardné vo vzťahu k Západu a civilizovaným krajinám.
Majerský: KDH je pripravené podporiť koaličný návrh zmeny ústavy. Má však svoje podmienky - ROZHOVOR
„Samozrejme, že novelou tohto zákona sa množstvo trestných stíhaní zastavilo, aj vysokých politikov. A vtedy títo politici, voči ktorým sa toto trestné stíhanie zastavilo, mali postupovať inak a nemali súhlasiť so zastavením trestného stíhania, ale mali žiadať, aby sa ich vec prejednala na súde,“ uviedol Radačovský pre agentúru SITA.
Tým by podľa Radačovského dali jasne najavo, že nečakali na novelu Trestného zákona preto, aby sa voči nim v prípravnom konaní zastavilo trestné stíhanie, ale chceli by, aby o nich spravodlivo rozhodol súd.
Prípad exprezidenta Kisku
Radačovský, ktorý bol viac ako 40 rokov sudcom, ako podobný prípad uviedol amnestie. „Vy máte právo podať proti tomu sťažnosť a povedať nie, ja tú amnestiu nechcem, pretože sa cítim byť nevinný a preto chcem, aby to prejednal súd a súd, aby oslobodzujúcimi rozsudkom rozhodol, že som nevinný,“ priblížil Radačovský.
Podľa neho využívajú situáciu, že novela Trestného zákona ich zasiahla v čase, keď boli trestné stíhaní alebo mali problém so zákonom.
„Je absolútne logické, že to zdôvodňuje rôzne podozrenia a rôzne názory ľudí, že to bolo urobené preto, aby niektorí neboli trestne stíhaní, ale zase spomeniem aj človeka, ktorému to veľmi pomohlo, bývalý pán prezident Andrej Kiska, nebyť novely trestného zákona bol by uznaný vinným a tak ide do výkonu trestu,“ dodal Radačovský a pripomenul, že vtedy nebol v parlamente a nemohol vysloviť svoj názor v pléne, ale teraz rešpektuje.
V rozhovore Miroslav Radačovský hovoril aj o:
- svojom pôsobení Európskom parlamente kde ho zaradili do rezolúcie ako najnebezpečnejšieho Slováka
- tom, že Rusko nie je agresorom na Ukrajine
- tom, či Slovensko patrí do Európskej únie
- transakčnej dani
- situácii vo vládnej koalícii
Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify a Apple