BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Členov OKS, poslancov za SDKÚ-DS a SaS, ktorí novelou zákona o štátnych symboloch navrhujú stiahnuť z tried zástavy, texty hymny a ústavy, označil poslanec Národnej rady SR za SNS Rafael Rafaj za demolačnú čatu, ktorá rúca všetko, čo prijala predchádzajúca garnitúra.
„Mám pocit, že predkladatelia sa niečoho boja ako čert kríža,“ konštatoval v rozprave v parlamente Rafaj a predkladateľov prirovnal k Talibanu, ktorý v Afganistane ničil pamiatky staré štyritisíc rokov, lebo odporovali ich predstave.
Podľa neho sme na zvrchovanom území slobodného štátu, ktorý má právomoc budovať identitu každého občana. „Pochybujete, že slovenský dvojkríž má pozitívne vyžarovanie?…… Prečo, ak ide o niečo pozitívne, to chcete rušiť?“ pýtal sa Rafaj.
Ondrej Dostál z OKS, jeden z predkladateľov právnej normy, súhlasí s tým, že po predchádzajúcom kabinete treba zbúrať niektoré veci. „Toto je jedna z nich, mali sme to riešiť omnoho rýchlejšie,“ konštatoval. Vlastenectvo pre nás znamená správať sa slušne, nekradnúť a zodpovedne hospodáriť, odkázal Rafajovi Dostál.
Ďalší poslanec za Most-Híd a člen OKS Peter Zajac Rafajovi pripomenul, že pred rokom 1989 na každom rohu viseli heslá typu So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak a predsa to v ľuďoch nevzbudzovalo dôveru v túto komunistickú krajinu. Podľa neho, ak sa niečo nadužíva, je to skôr prejavom slabošstva.
Právna norma predpokladá, že v každej triede by už nemusela visieť zástava a text hymny a preambuly. „Ide o reakciu na vlastenecký zákon, ktorý krátko pred voľbami prijal parlament. Táto vec mala byť riešená už dávno,“ vysvetlil Dostál. Novela zákona o štátnych symboloch má za cieľ vypustiť zo zákona ustanovenia o povinnej výchove k vlastenectvu v štátnych vzdelávacích programoch ako aj symboly v triedach. „Nemáme nič proti výchove k vlastenectvu, ale nemyslíme si, že toto má byť riešené v zákone o štátnych symboloch,“ vysvetlil Dostál s tým, že vzdelávacie programy ukotvuje školský zákon.
Podotkol, že v školskom zákone je aj ustanovenie, ktoré do programov premieta podobné ciele ako zákon o štátnych symboloch.
Návrh kritizoval aj Smer- SD
Snahu o získavanie politických bodov vidí v novele zákona o štátnych symboloch poslankyňa Národnej rady SR Bibiána Obrimčáková zo Smeru-SD. Podľa nej návrh z dielne skupiny koaličných poslancov žiadnu zmenu neprináša. „Dvadsaťjeden rokov po revolučných zmenách sa hanbíme spontánne navonok prejaviť vlastenecké cítenie,“ kritizovala v parlamentnej rozprave návrh. Ako podotkla, problém so súčasným zákonom, ktorý bol schválený krátko pred júnovými parlamentnými voľbami, mali iba niektorí riaditelia škôl na južnom Slovensku a argument, že školy na to nemajú peniaze, neobstojí. „Navrhujem, aby sme poslali prihlášku do Guinessovej knihy rekordov, že Národná rada SR je najprotištátnejší parlament sveta, určite by sme vyhrali,“ dodal Rafael Rafaj.
Predkladatelia s kritikou nesúhlasia. Ako pripomenul Jozef Viskupič, poslanec za SaS, symboly v školách a na iných miestach môžu zostať, len im to už nikto nebude prikazovať. Bude to na dobrovoľnom rozhodnutí. „Je potrebné zobrať z pazúrov niektorých ľudí štátne symboly, ktorí nimi obhajujú úplne inú agendu,“ vyhlásil.
Štefan Zelník (SNS) označil návrh novely za hanbu. Ako zdôraznil, nechápe, že niekomu môžu prekážať štátne symboly. „Aj takíto ľudia musia existovať. Škoda, že sú poslancami Národnej rady SR,“ dodal. Výchova k vlastenectvu musí byť súčasťou výchovného procesu, tvrdí Braňo Ondruš (Smer-SD). Ten dal v závere prvého rokovacieho dňa procedurálny návrh, aby v rokovaní o novele nepokračovali alebo ju vrátili na dopracovanie.
Vo štvrtok bude rokovanie od 9:00 pokračovať rozpravou k novele zákona o štátnych symboloch, do ktorej sú písomne prihlásení ešte dvaja poslanci – Jozef Viskupič a Miroslav Číž (Smer-SD). Plénum sa bude zaoberať tiež novelou zákona o štátnom občianstve. Na programe je tiež druhé kolo voľby generálneho prokurátora, do ktorého po dnešnej tajnej voľbe postúpili Eva Mišíková a Dobroslav Trnka. Zákonodarcovia prediskutujú okrem iného návrh zákona skupiny poslancov za Smer-SD o odvodoch vybraných finančných inštitúcií, v ktorom navrhujú, aby banky platili od budúceho roka nové povinné odvody do štátneho rozpočtu.
Po pravidelnej štvrtkovej Hodine otázok ich čaká vládny návrh o Rozhlase a televízii Slovenska, ktorý by mali prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Plénum sa na 8. schôdzi bude zaoberať aj petíciou proti výstavbe megakasína na Slovensku.