VIEDEŇ/ANKARA 22. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci rakúskeho parlamentu si v stredu symbolickou minútou ticha pripomenuli masakru Arménov vojskami niekdajšej Osmanskej ríše, pričom predsedníčka parlamentu Doris Buresová pomenovala udalosti sporným pojmom genocída, ktorý vyvoláva hnev Turecka.
Vyzvali Turecko na prevzatie zodpovednosti
Okrem minúty ticha lídri parlamentných strán vydali vyhlásenie, podľa ktorého „Rakúsko ako vtedajší spojenec Osmanov má povinnosť uznať a odsúdiť tieto hrozné udalosti ako genocídu“. Zároveň tureckú vládu vyzvali na prevzatie zodpovednosti za masakru.
Ako sa uvádza v texte, „je tureckou povinnosťou čeliť temnej a bolestivej kapitole svojej minulosti a uznať zločiny spáchané voči Arménom pod Osmanskou ríšou za genocídu“, cituje francúzska agentúra AFP.
Pápež pobúril Turecko, predvolali si veľvyslanca Vatikánu
V Rakúsku budú súdiť chlapca, chcel byť teroristom
Arménsko odstupuje od mierových dohôd s Tureckom
Erdogan obvinil Arménov z plánovania urážky
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu obvinil Arménsko z plánu „uraziť Turecko“ počas spomienkových podujatí pri príležitosti piatkového stého výročia začiatku masového zabíjania zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny.
Erdogan v stredu vyhlásil, že Turecko sa namiesto takýchto činov chystá viesť v rámci vlastných podujatí „mierové diskusie“. Odmietol pritom obvinenia, že krajina naplánovala vlastné podujatia, ktoré sa budú konať 23-25. apríla najmä preto, aby tak súperila s tými, ktoré budú prebiehať v Jerevane.
Osmani vyvraždili vyše milióna Arménov
Arméni si v piatok pripomenú 100. výročie začiatku masového zabíjania zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny. Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, podľa nich v rokoch 1915 až 1917 vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov.
Jerevan žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby masakru uznali za genocídu. Turci však tvrdia, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov. Masakru Osmanov voči Arménom uznalo za genocídu takmer 25 krajín sveta. Vzťahy Ankary a Jerevanu sú najmä preto dlhodobo na bode mrazu.