BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Slováci sa od nedele budú môcť zamestnať v Rakúsku a Nemecku za rovnakých podmienok ako domáci. Obe krajiny totiž otvárajú pracovné trhy pre sedem nových členských krajín únie z bývalého postkomunistického bloku, táto zmena sa týka aj Slovákov. Podľa štatistík 60 percent firiem na rakúskej strane má záujem získať pracovníka niektorej z týchto krajín, polovica z toho má záujem o Slovákov. Vyplýva to z čísiel, ktoré prezentoval koncom marca prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Podľa predsedu parlamentného eurovýboru Ivana Štefanca odhaduje Nemecko prílev nových zamestnancov zo zahraničia na 150-tisíc, Rakúsko počíta s 13- až 25-tisícmi najmä do oblasti stavebníctva, strojárstva a služieb. V prechodnom období vydalo Rakúsko zoznam nedostatkových profesií, išlo najmä o stavebníctvo, strojárske činnosti, oblasť informačných a komunikačných technológií, reštauračné činnosti či sociálne služby.
Nemecko zaznamenáva najnižšiu nezamestnanosť za posledných osemnásť rokov a noví zamestnanci by mohli pomôcť zvýšiť konkurencieschopnosť. V súvislosti s Rakúskom sa však hovorí najmä o nových obmedzeniach, ktoré Štefanec označil za diskriminačné. Listom požiadal rakúskeho veľvyslanca o pomoc pri odstránení bariér pre zahraničných zamestnávateľov pri ich pôsobení na rakúskom trhu po 1. máji. Pozitívny posun v oblasti voľného pohybu pracovnej sily však podľa Štefanca brzdí zákon o sociálnom a mzdovom dampingu, ktorý prijalo Rakúsko 14. apríla.
Pre zahraničných zamestnávateľov zavádza od mája neúmerné administratívne bariéry a hrozbu vysokých finančných pokút. Zákon podľa Štefanca zasahuje do slobodného zmluvného vzťahu medzi zamestnancom a jeho zamestnávateľom. Ak napríklad vyšle na Slovensku registrovaná spoločnosť zamestnanca na určité obdobie vykonávať prácu do Rakúska, musí mu na daný čas upraviť mzdu na minimálnu úroveň stanovenú v Rakúsku. Štefanec komunikuje aj so zastúpením Európskej komisie v SR o posúdení súladu zákona s európskou legislatívou.
Od vstupu Slovenska do únie mohli staré členské krajiny otvoriť svoj pracovný trh ihneď alebo počkať najviac sedem rokov, ktoré uplynú práve 1. mája tohto roka. Rakúsko a Nemecko sú poslednými dvoma krajinami, ktoré tak zatiaľ neurobili. Otvorenie znamená, že okrem určitých funkcií v štátnych službách pracujú občania iných členských krajín za rovnakých podmienok ako majú občania daného štátu, práva patria aj ich rodinným príslušníkom.