Rašiho ministerstvo dáva pomocnú ruku pre rozvoj prihraničia, dunajský región je vstupnou bránou na Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Raši
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Richard Raši. Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhlasuje druhú výzvu z Interreg programu dunajského regiónu v objeme takmer 39 miliónov eur.

Eurofondy pôjdu v rámci tohto programu na zelené investície, posilnenie trhu práce a tiež na podporu kultúry a cestovného ruchu.

O akú podporu môžu žiadať?

Výzva je smerovaná verejnému a súkromnému sektoru vrátane malých a stredných podnikov, neziskové či medzinárodné organizácie z dunajského regiónu.

Záujemcovia môžu získať podporu napríklad na zvyšovanie odolnosti voči následkom klimatickej zmeny, ochranu prírody, projekty podporujúce trh práce a zamestnanosť, ale aj na podporu kultúry a cestovného ruchu.

Výzva je teda určená na podporu zelenšieho a nízko uhlíkového, sociálnejšieho dunajského regiónu, ale tiež na zlepšenie riadenia spolupráce v dunajskom regióne.

Žiadosti o nenávratný finančný príspevok sa môžu predkladať do 29. marca 2024 do 14:00, pričom podmienkou je zapojenie minimálne troch partnerov z troch rôznych krajín Interreg programu dunajského regiónu.

Program pomáha regiónom čeliť výzvam

„Toto je podaná pomocná ruka pre koordinovaný rozvoj prihraničia, ktoré vnímame ako vstupnú bránu na Slovensko. A zároveň je táto výzva šancou na realizáciu takých projektov, ktoré zvýšia kvalitu života ľudí,“ uviedol štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.

Ako rezort investícií ďalej informoval, k výzve pripravili aj národný informačný deň, ktorý sa uskutoční online formou 8. novembra. Záujemcovia o účasť sa môžu prihlásiť na webstránke programu.

Program slúži na podporu územia štrnástich členských aj nečlenských štátov EÚ pre približne 115 miliónov obyvateľov, pomáha regiónom spoločne čeliť výzvam, ako sú hospodárska transformácia či zmena klímy.

Spolu s partnermi z Rakúska, Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Nemecka, Maďarska, Rumunska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Srbska, Moldavska a Ukrajiny sa snažia vytvárať inovatívny, spoločensky zodpovedný, zelený, lepšie prepojený, sociálnejší a lepšie spolupracujúci dunajský región. Tomu pomáhajú financie z celkového približne 266-miliónového rozpočtu tohto programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaliňák
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR