Najnovšie útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na štyri mladé kongresmanky z opozičnej Demokratickej strany vyvolali vlnu odsúdenia nielen v Spojených štátoch, ale aj v zahraničí. Jasne sa proti nim postavili aj dvaja tradiční americkí spojenci, Kanada a Veľká Británia.
Žiadna zo žien nie je biela Američanka
Kauza je výbušná najmä tým, že žiadna z týchto žien nie je biela Američanka, a preto Trumpove vyjadrenia silno zaváňajú rasizmom. Americký prezident v minulosti už viackrát vyhlásil, že nie je rasista, vždy po čase sa však vráti k výrokom, ktoré toto jeho tvrdenie spochybňujú.
Trumpove opatrenia proti imigrantom rozšírili strach, útočisko im ponúkli desiatky kostolov
„Je zaujímavé sledovať, ako ´progresívne´ demokratické kongresmanky, ktoré pôvodne pochádzajú z krajín, ktorých vlády sú kompletná a totálna katastrofa, majú najhoršie, najskorumpovanejšie a najhlúpejšie vlády (ak vôbec majú funkčnú vládu), zrazu hlasno a vzdorovito hovoria občanom Spojených štátov, najväčšieho a najmocnejšieho Národa na svete, ako si máme vládnuť,“ začína Trump svoj najnovší tweet, ktorý vzbudil rozruch v USA aj v zahraničí.
„Prečo sa nevrátia naspäť a nepomôžu s opravou tých totálne zničených a zločinom zamorených miest, z ktorých pochádzajú. Potom sa môžu vrátiť a ukázať nám, ako sa to robí. Tieto miesta nutne potrebujú vašu pomoc, už včera bolo na váš odchod neskoro,“ napísal Trump kongresmankám Alexandrii Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayanne Pressley a Rashide Tlaib.
Kongresmankám sa odmieta ospravedlniť
Tri členky tohto „komanda“, ako ich Trump nazýva, sa pritom narodili v Spojených štátoch, a všetky štyri majú prirodzene americké občianstvo. „Pán prezident, krajina, z ktorej ´pochádzam´ a krajina, na ktorú som prisahala, sú Spojené štáty,“ reagovala Ocasio-Cortez na Trumpa. Prezident sa podľa nej „nevie zrovnať s myšlienkou Ameriky, ktorej súčasťou sme aj my“.
Šéfka poslancov Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosi na Trumpove výroky reagovala s tým, že prezident sa snaží „spraviť Ameriku opäť bielou“, čím parodovala jeho ústredné motto „Spravme Ameriku opäť veľkou“.
Prezident sa napriek mohutnému tlaku kongresmankám odmieta ospravedlniť, a naopak ešte vyhlásil, že to ony by sa mali „ospravedlniť Krajine, občanom Izraela a tiež Úradu prezidenta, za hnusný jazyk, ktorý používajú, a za tie strašné veci, ktoré povedali“. „Strašne veľa ľudí sa na ne hnevá za ich príšerné a odporné činy!“ protvrdil v pondelok Trump.
Kritika z Veľkej Británie aj Kanady
„Hnusným jazykom“ pravdepodobne prezident myslel vyjadrenie jednej z dotknutých mladých kongresmaniek, ktorá ho nedávno pomenovala vulgárnym výrazom, a Izrael zas súvisí s kauzou z apríla, keď Ilhan Omar vyhlásila, že organizácie podporujúce politiku Izraela majú príliš veľký vplyv na časť amerických kongresmanov a naznačila, že niektorí členovia Kongresu sú za to „platení“.
Viacerí komentátori aj politici vrátane Trumpa ju vzápätí obvinili z antisemitizmu a od tohto výroku sa nakoniec dištancovala aj Demokratická strana.
Proti Trumpovým výrokom sa v pondelok jednoznačne ohradil kanadský premiér Justin Trudeau, ako aj hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej James Slack. „V Kanade to takto nerobíme,“ reagoval Trudeau na Trumpa.
„Občania Kanady aj iných krajín dobre vedia, čo si o takýchto prejavoch myslím,“ dodal kanadský premiér. „Jazyk, ktorý bol použitý v súvislosti s týmito ženami, je úplne neakceptovateľný,“ reagoval na výroky amerického prezidenta Mayovej hovorca.