BERLÍN 12. novembra (WEBNOVINY) – Nemecký hrubý domáci produkt (HDP) v treťom štvrťroku podľa predbežných údajov posilnil o 0,7 %. Informoval o tom v piatok štatistický úrad krajiny. Rast nemeckej ekonomiky za júl až september je presne v súlade s očakávaním analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters. Ide však o spomalenie v porovnaní s druhým štvrťrokom, kedy HDP Nemecka podľa smerom nahor revidovaných údajov vzrástol o 2,3 %, čo bolo najrýchlejšie tempo od znovuzjednotenia krajiny. „Pozitívne impulzy prišli zo strany domáceho dopytu aj zo zahraničia,“ uviedol štatistický úrad vo vyhlásení. „K rastu HDP prispeli súkromná aj verejná spotreba, investície do zariadení a tiež zahraničný obchod,“ dodal.
„Kvalita rastu sa zlepšila. Nemecká ekonomika už nestojí iba na jednej nohe, čiže na exporte. Súkromná spotreba sa tiež zlepšuje a pomáha tomu, aby rast bol vyváženejší,“ povedal Andreas Rees, analytik Unicredit. „V prvom alebo druhom štvrťroku 2011 dosiahneme predkrízovú úroveň. Pred niekoľkými mesiacmi by si nikto nepomyslel, že to bude možné,“ dodal. Medziročne nemecká ekonomika v treťom kvartáli posilnila o 3,9 %. V priebehu apríla až júna sa podľa revidovaných údajov medziročne zväčšila o 4,3 %. V roku 2009 nemecké hospodárstvo kleslo o 4,7 %.
Oživenie Nemecka pomáha jeho východným susedom
Ekonomické oživenie v Nemecku, ktoré je silnejšie, ako sa očakávalo, má lavínovitý účinok na strednú Európu, a to do značnej miery vďaka úzko integrovaným dodávateľským vzťahom, v rámci ktorých poľské, české a maďarské továrne posielajú dielce na západ do Nemecka, napísal denník Financial Times v článku, ktorý zverejnil na svojej internetovej stránke. Výrazné oživenie Nemecka po poklese v roku 2009 ťahal export priemyselných tovarov, ale východoeurópske krajiny profitovali zo sprievodného oživenia dovozu, a to výrazne viac ako okrajové členské štáty eurozóny, ako sú Írsko a Grécko, uviedol denník.
„Mnohí pozorovatelia tvrdia, že oživenie nemeckého exportu bolo politikou typu „ožobráč svojho suseda“, na úkor iných európskych krajín. Opak je však pravdou: Bez oživenia v Nemecku by inde investície a zamestnanosť zostali utlmené,“ povedal pre Financial Times Andreas Rees, analytik UniCredit. „Profitovali z toho východoeurópske krajiny, predovšetkým pre ich dôležitosť pri dodávkach dielcov pre nemeckých priemyselných výrobcov,“ dodal.
Počas januára až septembra sa český export zväčšil o 17,7 %, pričom najväčší prírastok bol vo vývoze do Nemecka. „Mnoho nemeckých výrobcov dielcov zriadili závody v Českej republike pre geografickú blízkosť,“ povedal Jiří Kyncl, hovorca Českého združenia automobilového priemyslu. Jedným z príkladov je nemecký výrobca automobilových dielcov, podnik Brose, ktorý hovorí, že dve tretiny produkcie jeho závodu neďaleko Ostravy smerujú do Nemecka. Podobné je to aj na Slovensku, ktoré v tomto roku pravdepodobne dosiahne hospodársky rast na úrovni 4 % do veľkej miery vďaka exportu do Nemecka, napísal Financial Times. „Sme veľmi otvorená ekonomika, ktorá sa vezie na vlne nemeckého úspechu,“ citoval denník Jozefa Síkelu, generálneho riaditeľa Slovenskej sporiteľne, ktorá je najväčšou bankou v krajine a je súčasťou rakúskej skupiny Erste.