BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Pri pohľade na robotický oblek, do ktorého sa jeho majiteľ môže obliecť, si mnohí iste spomenú na scénu z legendárneho sci-fi hororu Votrelci. Herečka Sigourney Weaver sa v nej navliekla do podobného mechanického skeletu a pomáhala na výsadkový modul kozmickej lode nakladať ťažké zbrane, pričom robota ovládala pohybom vlastných rúk a nôh.
A presne na rovnakom princípe funguje aj skutočný mechanický exoskelet XOS2 od spoločnosti Raytheon. Dvojku má vnázve preto, lebo nový model je vylepšením pôvodného prototypu XOS1. Oproti nemu je pevnejší, ľahší, flexibilnejší a predovšetkým spotrebuje o polovicu menej energie, takže sa výrazne rozšírili možnosti jeho použitia.
A na čo by mal vlastne slúžiť? Základné určenie je – ako inak – pre armádu. Má vojakom pomôcť výrazne urýchliť logistické operácie, predovšetkým nakladenie a vykladanie materiálu a manipuláciu s ťažkou muníciou, ktorá by s využitím robotického obleku bola oveľa bezpečnejšia.
Aj pri bežnej práci s ťažkými predmetmi by mal takýto oblek pomáhať predísť zraneniam chrbtice, nôh a natiahnutiu svalov. Zároveň môže byť vybavený množstvom rozličných čidiel a senzorov, vďaka ktorým sa rozšíria jeho možnosti predovšetkým pri manipulácii s nebezpečnými materiálmi a v rizikovom prostredí. V armáde by takýmto oblekom vybavený vojak bol schopný manipulovať s ťažkou muníciou vrátane nabíjania diel s dlhým dostrelom trojnásobne rýchlejšie než „obyčajný“ vojak, navyše oveľa bezpečnejšie.
Foto: Raytheon
Foto: Raytheon
Foto: Raytheon
Foto: Raytheon
Foto: Raytheon
Vďaka niekoľkým hydraulickým systémom oblek XOS2 znásobuje silu majiteľa, pričom jeho pohyb obmedzuje len minimálne a je v ňom schopný vykonávať všetky bežné úkony temer v rovnakom čase, ako keby ho na sebe nemal.
Okrem armády o tento oblek prejavili záujem aj filmári, jeho prezentáciu si nenechali ujsť napríklad predstavitelia spoločnosti Paramount Home Entertainment.
Martin Kamenický / Webnoviny.sk