Rázsochy sa dostavajú s pomocou úveru alebo PPP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Raši

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Fakultná nemocnica s poliklinikou Rázsochy sa dostavia buď pomocou úveru alebo formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Vyplýva to z návrhu na finančné zabezpečenie projektu, ktorý do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Samotný rezort sa v materiáli prikláňa skôr k prvej alternatíve.

PPP projekty by totiž podľa neho dostavbu Rázsoch spomalili, zároveň sa obáva nezáujmu súkromného sektora. „Veľmi otázne je, či by zámer zrealizovať projekt formou verejno-súkromného partnerstva pritiahol v súčasnosti dostatočný záujem súkromného sektora,“ uvádza sa v materiáli.

V prípade úveru pritom ministerstvo uvažuje o konzorcionálnom úvere. Konzorcium by tvorilo viacero bankových a finančných subjektov. Išlo by o dodávateľský úver s možnosťou čerpania do výšky 550 mil. eur. Úverové obdobie by bolo 20 až 25 rokov s približne 40 mesačným odkladom splátok. Splácanie by bolo polročné s možnosťou mimoriadnych splátok. Rezort predpokladá úrok na úrovni 5 % p. a. Úver by bol splácaný z príjmov Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava. Ručil by štát.

Ministerstvo dáva do pozornosti, že navrhnuté financovanie by umožnilo aspoň 40-mesačný priestor na ďalšie skonsolidovanie verejných financií, aby zrealizovanie diela malo čo najmenší dopad na verejné financie a na rovnako dlhé obdobie aj priame a nepriame príjmy do štátneho rozpočtu z realizovania dostavby. Na tri až štyri roky by sa taktiež zabezpečila zamestnanosť na úrovni viac ako 1 000 pracovných miest a za nespornú výhodu považuje aj to, že by Rázsochy ostali plne pod kontrolou štátu.

V prípade financovania formou konzorciálneho úveru by sa zároveň mohli okamžite začať všetky prípravné práce, do piatich až siedmich mesiacov od rozhodnutia vlády by sa podpísali úverové zmluvy. Stavebné práce by podľa odhadov rezortu mohli začať už do konca tohto roka. Odovzdanie stavby predpokladá na koniec roka 2014.

Druhou reálnou možnosťou sú PPP projekty. Ministerstvo však upozorňuje, že musí ísť o výhodnejšiu ponuku ako v prípade úveru. Predpokladanú cena finančných zdrojov odhaduje na 9 až 10 % p. a. „Osobitne pri PPP projektoch, veľkosti a komplexnosti akou je dostavba Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy je preto nevyhnutné, aby bola spracovaná štúdia uskutočniteľnosti,“ konštatuje.

Vzápätí však dodáva, že ani ministerstvo ani bratislavská fakultná nemocnica na to nemajú odborné kapacity ani finančné prostriedky. Pomôcť by im mohol rezort financií. Ministerstvo zdravotníctva však upozorňuje na to, koľko času by si takýto postup vyžiadal. Iba samotné spracovanie štúdie by pri projekte typu Rázsochy predstavovalo minimálne 12 mesiacov. „Čo v praxi znamená, že až na začiatku roku 2012 by bolo zrejmé, či je alebo nie je projekt vhodné realizovať formou PPP,“ poznamenáva rezort.

Následná príprava verejného obstarávania a výber súkromného partnera by si vyžiadal minimálne rok. Ďalších minimálne šesť mesiacov by bolo podľa ministerstva potrebných na proces uzatvárania zmluvnej dokumentácie a finančné uzatvorenie projektu. „Z uvedeného vyplýva, že k začiatku výstavby by mohlo v alternatívne PPP prísť najskôr v druhej polovici roku 2013, čo by znamenalo ukončenie dostavby v roku 2017,“ upozorňuje rezort s tým, že aj tento scenár je podľa ministerstva financií veľmi optimistický.

Ministerstvo zároveň dodáva, že v prípade dostavby Rázsoch formou PPP by súkromný partner počas dohodnutej lehoty trvania projektu riadil a zabezpečoval chod celej fakultnej nemocnice vlastným manažmentom a samotné zariadenie by bolo iba v polohe poskytovateľa.

Vláda v polovici januára zobrala na vedomie výsledky auditov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Rázsochy, ktoré odporúčajú, aby sa zdravotnícke zariadenie dokončilo. Predbežná cena projektu vrátane projektovej a technologickej vybavenosti je pritom vyčíslená na 480 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.I napriek tomu, že dielo si vyžaduje značný finančný objem, je jedinou zmysluplnou alternatívou stabilizácie a zabezpečenia ďalšieho rozvoja zdravotného stavu obyvateľstva širokého regiónu s dosahom na celé Slovensko, ako aj edukačnej základne slovenského zdravotníctva,“ uvádza sa v predloženom materiáli.

Kabinet zároveň uložil ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu povinnosť predložiť do konca marca tohto roku komplexnú analýzu súčasného stavu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava, ako aj úpravu projektu Rázsochy a spôsob jeho financovania. Až potom sa rozhodne, či sa naozaj dostavia alebo nie. „Môžem potvrdiť, že návrh ministerstva je, aby sa v tom pokračovalo. Do 31. marca musíme pripraviť reálny návrh financovania tejto stavby, potom sa povie áno alebo nie,“ uviedol Raši.

Dobudovaním Rázsoch by sa malo vytvoriť špičkové koncové univerzitné zdravotnícke zariadenie s celkovou kapacitou asi 900 lôžok a s vysokou úrovňou vybavenia operačných sál, ako aj urgentnej a intenzívnej medicíny. Potrebné zdroje plánuje hľadať v mimorozpočtovom financovaní, napríklad na báze verejno-súkromného partnerstva. Riešenie pritom podľa ministerstva umožní nadväzne uvoľniť stavebné a pozemkové kapacity viazané v lokalitách Bratislava – Staré mesto a Kramáre, riešiť predaj aktív, a tým znížiť nároky na záväzky vyplývajúce z výstavby.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie UNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy