BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky vyzdvihla podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša mnohé prednosti, na ktoré môžeme byť na Slovensku právom hrdí. Zároveň upozornil, že hlava štátu vzápätí poukázala na vážne problémy, ktoré sa neriešia a na ktoré doplácajú bežní ľudia.
„Určite nie je náhoda, že pán prezident v prvej časti svojej správy kládol dôraz na budúcnosť dôchodkového systému a zdravotníctva. Štát, ktorý nedokáže dnešným a budúcim dôchodcom vytvoriť predpoklady pre dôstojný život a chorým zabezpečiť účinnú liečbu, zlyháva. Žiaľ, nie každý v tejto rokovacej sále si to dostatočne uvedomuje a preto verím, že pán prezident mnohým otvoril oči,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Podľa neho sa po prvom vypočutí pod štvrtkovú správu prezidenta Andreja Kisku môže podpísať každý občan Slovenskej republiky.
Fedor ocenil Kiskovu výzvu na obnovu dôvery
Prezident Kiska sa podľa poslankyne NR SR za Smer-SD Renáty Zmajkovičovej rozhodol aktívne vstúpiť do predvolebnej kampane so záväzkom, že bude nestranný. Ako povedala pre agentúru SITA, len ďalšie dni a ostrá volebná kampaň ukáže, či svoj záväzok nebyť hovorcom pravice, mu vydrží.
Fico schvaľuje Kiskov prejav, potvrdil dobrý ekonomický stav
Kiska v prejave nehovoril o korupcii, kritizuje politológ
Ľudia musia viac dôverovať štátu, vyzval Kiska v parlamente
Video: Kiska vystúpil v parlamente, pozrite si jeho prejav
„Prezident však nemohol nevyzdvihnúť úspešné kroky vlády v súvislosti so stabilizáciou verejných financií, ako aj snahu vlády prijať opatrenia na vyrovnávanie regionálnych rozdielov,“ povedala.
Podľa Martina Fedora (Sieť) prezident predniesol štátnickú, hodnotiacu a nadstranícku správu o stave spoločnosti. „Zaujal ma najmä dôrazom na potrebu obnovy dôvery občanov vo vlastný štát. Zdá sa mi táto snaha mimoriadne dôležitá a verím, že dôveru vo funkčný a jednoduchý štát dokáže obnoviť nová kompetentná generácia politikov,“ povedal pre agentúru SITA Fedor.
Podmanického zo Smeru prejav sklamal
Negatívny dojem zanechal prezidentov prejav na poslancovi NR SR za Smer-SD Jánovi Podmanickom. „Snažil som sa vypočuť prejav prezidenta bez predsudkov, keďže som nebol jeho volič a ani fanúšik. Aj napriek tomu, že som odložil predsudky nabok, ma jeho prejav veľmi sklamal,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA s tým, že očakával od prezidenta originálne pohľady na riešenie problémov.
„Myslel som, že jeho prejav bude zaujímavejší. Bol však len plný fráz a na môj vkus bol až príliš plytký na prezidenta SR,“ vyhlásil Podmanický. Prezident musí byť podľa neho o krok pred parlamentom. „Prezident však len zhrnul, čo sa píše v slovenskej tlači, a to povedal. Prezident by však nemal byť sumarizátor správ v tlači,“ dodal vládny poslanec.
Jurinová chválila Kiskovu starosť o všetkých ľudí
Podľa podpredsedníčky parlamentu Eriky Jurinovej je Andrej Kiska prvý prezident, ktorý nad stavom Slovenska zmysluplne premýšľa, vidí jeho silný príbeh, ale aj slabé stránky. „Jeho prejav v Národnej rade bol jednoznačne najlepším prezidentským prejavom, ktorý som v parlamente počula. Pán prezident sa dotkol každej dôležitej témy a čo je veľmi podstatné, pozerá sa na Slovensko pohľadom ľudí, najmä tých slabších,“ povedala Jurinová vo štvrtok pre agentúru SITA.
Jurinová je rada, že máme prezidenta, ktorého trápi, že zákony neplatia pre všetkých ľudí rovnako, že často sa v našej krajine nedá dovolať spravodlivosti, že nie je správne, aby sa za peniaze dalo kúpiť všetko a s majetkom rástla aj „hodnota“ človeka pred zákonom. „Prezident správne poukázal na naše najväčšie problémy, ktorými sú spravodlivosť, zdravotníctvo, nestabilita dôchodkového systému, ale aj zlyhávajúce školstvo. Takisto veľmi dobre identifikoval aj príčiny, prečo v týchto oblastiach Slovensko stagnuje,“ konštatovala. Kiska povedal podľa nej aj jednu dôležitú vec – aby politici ľudí nezavádzali.„Ak sa to nedá, priznajme si, že sa to nedá, poctivo to povedzme ľuďom. Ľudia predsa nie sú ovce, ktorým sa môže naservírovať čokoľvek. Plne sa stotožňujem s tým, že v našej politike sa úplne vytratil poctivý, nepopulistický a čestný prístup, kde je občan braný ako partner a nie ako kapustná hlava, ktorej sa môže nahovoriť čokoľvek. Myslím, že prezident si dôveru ľudí, ktorí mu dali vo voľbách svoj hlas, plne zaslúžil,“ vyhlásila Jurinová.
Prejav prezidenta podľa poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka, ktorý je lídrom platformy Demokratická skupina v SDKÚ-DS, kriticky poukázal na všetky hlavné problémy Slovenska. „Pozitívne hodnotím otvorené pomenovanie problémov imigrantov. Na jednej strane je potrebné pomôcť skutočne ohrozeným ľudom, ktorých si Slovensko môže vybrať z hľadiska vhodnosti začlenenia do nášho prostredia. Zároveň treba odmietnuť kvóty a ekonomickú migráciu za ľahším životom v EÚ, ktoré mnohých migrantov do únie ťahajú. Proti tomuto fenoménu sa treba postaviť,“ povedal Kaník.
Prezident sa podľa Figeľa posunul v poznaní
Predseda KDH Ján Figeľ vidí v správe Kisku rodiacu sa novú tradíciu dialógu o stave Slovenska, ktorá prinesie viac politickej kultúry. Ako povedal Figeľ novinárom, treba sa vedieť pozrieť na stav krajiny. Do dialógu o stave krajiny podľa neho treba vtiahnuť nielen parlament, ale aj občanov.
„Treba si stanoviť náročné ciele. Prejav bol kritický, ale konštruktívny. Potvrdil, že Kiska sa za rok posunul nielen v rétorike, ale aj poznaní. Prejav mal veľa inšpirujúcich podnetov,“ konštatoval Figeľ, ktorému však v prejave chýbala téma nezamestnanosti.
Správa o stave republiky podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára potvrdila, že na riešenie problémov nestačia populistické návrhy, či už prichádzajú zľava, alebo sprava, ale naopak, Slovensko potrebuje systémové riešenia. „Zdravotníctvo, súdnictvo, školstvo len tak môžu začať lepšie slúžiť našim občanom. Most-Híd takéto riešenia ponúka vo svojej Občianskej vízii,“ povedal novinárom.
SaS víta Kiskov prísľub o každoročnej správe
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) hodnotí Kiskovu správu pozitívne. „Bolo to vyvážené a nadstranícke hodnotenie, ktoré obsahovalo veľmi konkrétne body a jasne pomenované problémy krajiny. Vítame aj sľub pána prezidenta, že na rozdiel od jeho predchodcu bude chodiť správu o stave republiky podávať každý rok,” uviedol poslanec NR SR a podpredseda SaS Ľubomír Galko v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.
Podľa SaS je správne, že sa prezident nevyhol ani pálčivým témam a pomenoval oblasti, ktoré si zaslúžia ostrú kritiku. „Stotožňujeme sa s tým, do týchto tém v parlamente tiež intenzívne búšime,” povedal Galko. Ako ďalej uvádzajú liberáli v stanovisku, aj oni poukazujú na katastrofálnu situáciu v zdravotníctve, ktorá zostala aj podľa prezidenta nedoriešená a stále ju ovládajú lobisti.
Galko súhlasí s elimináciou schrániek
„Stotožňujeme sa aj s apelom pána prezidenta, ktorý vyzval na elimináciu schránkových firiem. Na ich existenciu totiž ľudia často doplácajú svojím živobytím. Nevyriešené korupčné škandály ako Gorila, či emisie traumatizujú spoločnosť a keď nestačia hlasy opozície, je viac než vhodné, aby ich pomenoval prezident republiky,” tvrdí Galko.
„Súhlasíme aj s prezidentovou kritikou absencie dlhodobých strategických dokumentov na ministerstve obrany. Navyše, dodnes nevieme, z čoho budú financované modernizačné projekty, ktoré štartujú,” upozorňuje exminister obrany.
SaS oceňuje, že najvyšší ústavný činiteľ neopomenul ani zlý stav súdnictva a nízku vymožiteľnosť práva. „Jeho výrok, že peniaze a vplyv hrajú rolu tam, kde by mal platiť zákon, je možné len trikrát podčiarknuť,” hovorí Galko. Liberáli pozitívne vnímajú aj prezidentovo odporúčanie, aby občania až do volieb pozorne sledovali politické strany a najmä ich program.
„Takéto odporúčanie môže strana SaS, ktorej program je dlhodobo odborníkmi vyhodnocovaný ako najlepší, len podporiť. My v SaS čoskoro predstavíme nový ekonomický reformný program,” pridáva poslankyňa NR SR a podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.
Miškov bol rád, že počul o utečencoch
Predseda strany SKOK! Juraj Miškov pozitívne hodnotí, že prezident vystúpil so správou o stave krajiny, pretože Ivan Gašparovič posledné roky túto možnosť nevyužíval. Podľa Miškova sa prezident venoval všetkým dôležitým veciam, ktoré sú problémové, ako napríklad školstvo, zdravotníctvo či regionálne rozdiely. Ocenil tiež upriamenie pozornosti prezidenta na problémy utečencov.
Predsedu OĽaNO Igora Matoviča podnietil Kiskov prejav k tomu, aby napísal SMS premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorej ho požiadal o hľadanie riešenia na zákaz zisku zdravotných poisťovní. „Premiér už dlho zákaz zdravotných poisťovní sľubuje. My sme pripravení o tom hovoriť. Teraz premiér cúva, že má o tom rozhodnúť až budúca vláda. My chceme tento problém riešiť ešte v tomto volebnom období,“ povedal Matovič novinárom.
Čislák Kiskov prejav skritizoval
Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD) sa voči niekoľkým tvrdeniam, ktoré odzneli v prezidentovom prejave na adresu jeho rezortu ohradil. Tvrdí, že viacero problémov, ktoré hlava štátu pomenovala ako neriešené, sa v skutočnosti riešia alebo už vyriešené sú. „Poradcovia zrejme pánovi prezidentovi pripravili chybné a neúplné podklady,“ konštatuje Čislák.
Šéf ministerstva zdravotníctva nesúhlasí s vyjadreniami o netransparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Práve naopak, podľa neho sa transparentnosť zvýšila a to nielen v prípade poisťovne, ale i nemocníc, kde rozbehli projekt otvorenej transparentnej nemocnice a zriadili antikorupčné linky. Tiež obhajuje úpravu poplatkov v réžii jeho ministerstva, kde hovorí o efektívnom riešení.
Minister neobišiel ani poznámku prezidenta k eHealthu (elektronické zdravotníctvo). „Sme krok pred finále a pred spustením prvých služieb a aplikácií eHealth do praxe,“ tvrdí Čislák. Zároveň reaguje aj na tvrdenie o tom, že Slovensko má ako jediné problémy pri zavádzaní DRG (platba za diagnózu), podľa neho takéto problémy majú viaceré krajiny. „Prekvapilo ma prezidentovo tvrdenie, že nemáme zavedené štandardizované diagnosticko-liečebné postupy. Práve pod mojím vedením sa začali vydávať tzv. guideline. A rád by som povedal, že fungujú,“ uviedol minister.
Slovenské zdravotníctvo má výsledky, pozerať sa naň iba kriticky nie je podľa Čisláka spravodlivé. „Bol by som veľmi rád, keby sa prezident na zdravotníctvo pozeral ako na mechanizmus, ako systém, v ktorom pracuje množstvo kvalitných zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa dennodenne podieľajú na poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti našim pacientom,“ dodal minister.
Kiska pripomenul neukončené projekty
Prezident Andrej Kiska vo svojom prejave o stave republiky, ktorý predniesol vo štvrtok v parlamente, pripomenul projekty, ktoré nie sú ani po rokoch ukončené, hovoril tiež o netransparentnosti a potrebe zaviesť jasné pravidlá. Poriadok a transparentnosť môže v zdravotníctve zaviesť ktorákoľvek vláda, ľavicová rovnako ako pravicová, otázkou podľa prezidenta je, či má na to aj vôľu.
Tak, ako sa dajú presne definovať a stanoviť poplatky, v ktorých sú stále nejasnosti a ich výška je enormná, dajú sa zaviesť a definovať štandardné zdravotné postupy, porovnávanie cien nákupov zdravotníckej techniky a ďalšie veci. „Stali sme sa európskymi rekordérmi v zavádzaní DRG systému,“ konštatoval Kiska s tým, že zavedenie tohto systému, ktorý by priniesol poriadok a prehľad do zdravotníctva sa odkladá roky a nestihne ho uviesť do života ani druhá vláda Roberta Fica.
„Je to len na Slovensku technicky náročné alebo ho nezavedieme len preto, lebo lobistickým skupinám to nevyhovuje?“ spýtal sa prezident. Podobne sa odkladá zavedenie elektronizácie zdravotníctva, ktorá by rovnako zvýšila prehľad a transparentnosť pri nakladaní s peniazmi v zdravotníctve. Kiska kritizoval zdravotníctvo už v marci tohto roka pri návšteve ministra zdravotníctva Viliama Čisláka v Prezidentskom paláci.