Reálny záujem o repatriáciu má momentálne približne 1 140 Slovákov. Pre agentúru SITA to uviedla Nikoleta Matušková z kancelárie štátneho tajomníka Martina Klusa (SaS). Slovensko doteraz pomohlo pri repatriácii 4 130 občanom. Najväčší záujem o návrat hlásia Slováci zo Spojeného kráľovstva.
Niektorí sa vrátili bez oznámenia úradom
V prípade celkového počtu žiadostí o repatriáciu je podľa Matuškovej náročné určiť, koľko ľudí o ňu reálne malo záujem. „Na základe opakovaného aktívneho kontaktovania záujemcov zo strany našich veľvyslanectiev odhadujeme, že reálny záujem o repatriáciu môže mať približne 1 140 osôb,“ uviedla.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, štátna karanténa má alternatívu a Krajčí sa vyjadril k núdzovému stavu (online)
Podľa doterajších skúseností sa veľa ľudí na repatriáciu prihlási len formálne, ale v skutočnosti ju nevykoná z rôznych dôvodov.
Viac o téme: Koronavírus
„Napríklad sa mnohí občania už individuálne vrátili do SR a neoznámili túto skutočnosť zastupiteľským úradom. V súčasnosti formálne evidujeme 10 089 žiadostí, avšak z tohto čísla si musíme odrátať už uskutočnené repatriácie a návraty,“ dodala Matušková.
Hlavným dôvodom bol zrejme stav núdze
Slováci sa o repatriáciu najčastejšie hlásia zo Spojeného kráľovstva, Írska a Tuniska. Posledný repatriačný let z Londýna, ktorý sa uskutočnil 11. mája v spolupráci s Charter Advisory, zabezpečil leteckú repatriáciu 123 osôb. Najbližšie repatriačné lety plánuje rezort do Írska a Tuniska. Možnosť otvorenia žiadostí o repatriáciu však nateraz neplánuje.
Niektorí repatrianti nechcú platiť za štátnu karanténu, ale zákon im to prikazuje
„Sme presvedčení, že stav núdze, ktorý bol hlavným dôvodom asistencie štátu pri návrate občanov na Slovensko, vo väčšine prípadov pominul. Z tohto dôvodu nateraz neplánujeme opätovné otvorenie možnosti registrácie,“ konštatuje Matušková.
K 12. máju bolo celkovo na Slovensko repatriovaných 4 130 občanov, spresnila Matušková s tým, že počet Slovákov, ktorí sa domov vrátili individuálne, je náročné odhadnúť.
„V prípade individuálnych žiadostí evidujeme len tie, ktoré sa uskutočnili s asistenciou veľvyslanectiev SR, a to 1 926. To je počet nad rámec repatriácií uskutočnených štátom,“ uzavrela.