Región Francúzska chce spolupracovať s Prešovským krajom nielen v oblasti turizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prešov, Francúzsko, Milan Majerský, Christian Estrosi
Zľava: viceprezident francúzskeho regiónu Provence-Alpes-Côte d´Azur a primátor mesta Nice Christian Estrosi a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Foto: SITA/Jakub Julény - koláž WBN

PREŠOV 12. marca (WebNoviny.sk) – Francúzsky región Provence-Alpes-Côte d´Azur (PACA) chce spolupracovať s Prešovským samosprávnym krajom (PSK). O podobe partnerstva i oblastiach rozvíjania konkrétnych aktivít rokovali uplynulý týždeň v Nice viceprezident regiónu a primátor mesta Christian Estrosi s predsedom PSK Milanom Majerským.

Lákadlá pre francúzskych turistov

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, cieľom návštevy slovenskej delegácie vo francúzskom regióne, v ktorej bolo okrem samosprávneho kraja zastúpené Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku a ministerstvo zahraničných vecí, bolo identifikovať možné oblasti rozvoja spolupráce.

Región PACA má záujem podieľať sa na rozvoji Slovenska, obchodných výmenách i rozvoji podnikania. Sme vedení aj úsilím podporiť región, na území ktorého sa nachádza veľké množstvo menej rozvinutých okresov. S politikou vyrovnávania subregionálnych rozdielov máme pomerne dobré skúsenosti a v tejto oblasti vám vieme byť nápomocní. Ponúkame pomocnú ruku aj v oblasti inovácií a smart riešení, “ uviedol na stretnutí so slovenskou delegáciou viceprezident regiónu a primátor mesta Nice Christian Estrosi, ktorý netajil svoj obdiv nad kultúrnym i historickým dedičstvom Prešovského kraja i jeho možnosťami pre rozvoj turizmu.

Vidíme tu veľký potenciál, ktorý, ak aktívne využijeme a pripravíme aj viaceré výmenné aktivity, by mohli byť lákadlom pre francúzskych turistov. Podobne vidím priestor aj v oblasti kultúry, športu i vzdelávania,“ dodal Estrosi.

Vzťahy na regionálnej úrovni

Stretnutie sa uskutočnilo z iniciatívy veľvyslanca Slovenskej republiky vo Francúzsku Igora Slobodníka, ktorý po úspešných rokovaniach konštatoval, že partnerské vzťahy medzi oboma krajinami sa doteraz rozvíjali na úrovní obcí a miest, respektíve departamentov, ale nikdy nie na regionálnej úrovni.

Vytvorenie spolupráce uvítal aj prešovský župan, ktorý ocenil najmä otvorenosť francúzskeho regiónu a ochotu rozvíjať kontakty práve s PSK.

Veľmi si ceníme, že náš kraj bol vybraným regiónom, ktorému bola zo strany atraktívneho francúzskeho regiónu adresovaná ponuka na spoluprácu ako prvej župe na Slovensku. Urobíme všetko pre to, aby išlo o obojstranne výhodnú kooperáciu. Veľkou výzvou pre nás je úroveň turizmu u francúzskych partnerov, technologické parky, podnikateľské inkubátory, start-up spoločnosti, kde vidíme veľké možnosti pre výmenu informácií a naštartovanie intenzívnejšej ekonomickej spolupráce,“ uviedol Majerský.

Spečatenie medzinárodnej spolupráce

Súčasťou obojstranných stretnutí boli aj viaceré sprievodné podujatia vrátane účasti PSK na ekonomickom fóre podnikateľov v Monaku. Prešovský samosprávny kraj, ktorý mal aj samostatné prezentácie a stretnutia s francúzskymi podnikateľmi, tu zastupovali spoločnosti Elcom, Renovaja z Prešova a GOHR z Veľkého Šariša.

Súčasťou programu slovenskej misie boli návštevy viacerých strategických spoločností – startupového centra Monaco Tech, technologického parku Sophia Antipolis, softvérovej spoločnosti zameranej na inteligentné riešenia SAP a agentúry na podporu investícií Team Côte d´Azur.

Francúzska strana navrhla spečatiť medzinárodnú spoluprácu podpisom dokumentov v novembri tohto roku v správnom centre regiónu v Marseille,“ informovala Jeleňová.

Delegácia PSK vyjadrila i spoluúčasť s tragickými udalosťami v Nice a položila kyticu kvetov k pamätníku obetí teroristického útoku zo 14. júla 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christian EstrosiMilan Majerský