Rekonštrukcia Spišského hradu sa opäť oddiali, SNM bude musieť znovu vyhlásiť verejnú súťaž

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spišský hrad
Spišský hrad. Foto: archívne, SITA/Rastislav Ovšonka
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské národné múzeum (SNM) bude musieť opakovať verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského hradu.

Ako informovala riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK) SR Petra Bačinská, s úspešným uchádzačom z pôvodnej súťaže nemohlo múzeum uzatvoriť zmluvu vzhľadom na to, že v zákonnej lehote neposkytol riadnu súčinnosť potrebnú na jej uzatvorenie.

Nedodal totiž požadované dokumenty.

Odporúčanie zopakovať verejnú súťaž

Ako ďalej uviedla Bačinská, rezort kultúry vedeniu SNM odporučil, aby nepodpisovalo zmluvu s uchádzačom, ktorý bol druhý v poradí, ale aby súťaž zopakovalo. Tým by mala byť dodržaná transparentnosť, pravidlá férovej súťaže i legislatíva.

Napriek tomu, že to celý proces rekonštrukcie predĺži, v zmysle transparentnosti sme nemali inú možnosť, ako odporučiť vedeniu múzea proces zopakovať. Pre urýchlenie celého procesu sme sa rozhodli, že súťaž bude vyhlásená iba na čiastočnú rekonštrukciu, ktorá bude financovaná z rozpočtu múzea, teda rezortu kultúry,“ vysvetľuje generálny tajomník Služobného úradu MK SR Lukáš Machala.

Dodal, že ďalšia časť by mala byť financovaná z Programu Slovensko, teda zo zdrojov , a to po tom, ako ministerstvo investícií vyhlási výzvu na daný účel.

Rekonštrukcia hradu je náročná

Celková rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je podľa ministerstva náročná ako z finančného hľadiska, tak aj z hľadiska rozlohy hradu.

MK SR doplnilo, že SNM rekonštrukciu rozdelilo na päť etáp, mala by trvať niekoľko rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Machala
Firmy a inštitúcie Európska úniaMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIMK Ministerstvo kultúry SRSNM Slovenské národné múzeum