BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Otvorený list s názvom Súmrak nad kvalitou vysokoškolského vzdelávania poslancom Národnej rady SR pripravili 14 rektori slovenských univerzít a ďalších vysokých škôl. Zákonodarcov v ňom žiadajú, aby pri hlasovaní o schvaľovaní vysokoškolskej novely z dielne poslanca za Smer-SD Mojmíra Mamojku zvážili ich argumenty proti tejto norme. List plánujú do parlamentu odoslať v piatok. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér. „Myslíme si, že niektoré dôsledky a dôležité súvislosti neboli poslancom známe,“ uviedol na margo posunutia návrhu novely počas poslednej schôdze národnej rady do druhého čítania.
Mamojka chce novelou dosiahnuť, aby profesori učili do 70-tky. Vek profesorov garantujúcich študijné odbory by sa mal posunúť zo súčasných 65 rokov o päť rokov vyššie. Dôvodom je podľa neho nedostatok odborných garantov študijných programov, ktorí skončili svoju funkciu z vekového dôvodu. Zároveň presadzuje, aby odborné vysoké školy mohli vzdelávať aj vo vyššom ako prvom stupni.
Rektori sú presvedčení, že prijatím novely by sa znížila kvalita vysokoškolského vzdelávania. „Nie je pravdou, že ide o záchranu a pomoc verejným vysokým školám, pretože na všetkých sa akreditácia už uskutočnila,“ zdôraznil Gahér. Argumentujú tým, že návrh by viedol k zmene pravidiel počas procesu akreditácie a 20 už akreditovaných škôl by tak bolo posudzovaných podľa prísnejších pravidiel ako by mali byť tie ostatné. Podľa rektorov je redukcia študijných odborov, ku ktorej prichádza, na osoh a nevidia dôvod na to, aby sa zvyšoval vek profesorov garantujúcich tieto odbory. Ako Gahér pripomenul, aj v súčasnosti môžu na školách pôsobiť starší profesori, no musia byť vedecky činní a nemôžu byť garantmi študijných odborov. Ak na škole pôsobí len jeden profesor starší ako 65 rokov, ktorý si nevychová nástupcu, znamená to, že jeho rozvíjanie odboru bolo podľa Gahéra neúspešné a označil to za anomáliu. Za bežné nepovažujú rektori ani to, aby odborné vysoké školy mohli poskytovať druhý a tretí stupeň vzdelávania ako Mamojka v novele navrhuje. Väčšina z nich si myslí, že v tomto prípade ide najmä o biznis.
Ako zdôraznil rektor Vysokej školy múzických umení v Bratislave Ondrej Šulaj, pre rozvoj vysokého školstva je dôležité púšťať medzi seba aj mladších kolegov. „Často sa stalo, že jedna celá generácia medzi seba nepustila mladých,“ poukázal. Súčasný proces podľa neho núti školy hľadať mladých ľudí a práve Mamojkova novela by ho zabrzdila. Šulaj je presvedčený, že školy, ktoré nemajú na to, aby poskytovali druhý stupeň, by mali zostať na svojej úrovni. Rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove Ladislav Mirossay vyhlásil, že na Slovensku nie je málo odborných garantov študijných odborov, ale skôr veľa vysokých škôl.
SITA