Remišová: Ak Čaputová podpíše novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, núdzový stav bude zrušený

Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 12. mája, 14:08

Ak parlament odobrí novelu zákona o hospodárskej mobilizácii a prezidentka Zuzana Čaputová ju podpíše, núdzový stav môže byť zrušený. Uviedla to vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).

Vláda v stredu schválila návrh, aby sa parlament touto novelou zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní. „Tento proces by mohol prebehnúť v nasledujúcich dňoch,“ povedala Remišová.

Koaličný poslanec Národnej rady SR (NR SR) Ondrej Dostál (klub SaS) v stredu uviedol, že o novele zákona o hospodárskej mobilizácii sa má rokovať ešte na aktuálnej schôdzi parlamentu a schválená by mohla byť tento týždeň.

Podstatou novely je, aby sa opatrenia hospodárskej mobilizácie, ktoré sú dnes naviazané na núdzový stav, mohli realizovať aj počas mimoriadnej situácie. Ide o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, reprofilizácia lôžok v nemocniciach, používanie štátnych hmotných rezerv alebo núdzové zásobovanie.

Dostál zdôraznil, že mimoriadna situácia je vyhlásená podľa zákona o civilnej ochrane od marca minulého roka. Nepretržite trvá celý čas. „Núdzový stav sme tu mali, potom sme ho tu nejaký čas nemali, teraz ho tu máme a je predpoklad, že v priebehu pár dní sa núdzový stav skončí,“ skonštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej DostálVeronika RemišováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaVláda SRZa ľudí