Remišová informovala, že v tomto roku plánujú vyhlásiť výzvy na čerpanie nových eurofondov za takmer šesť miliárd eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ITAPA 2022: Jesenná ITAPA
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas Medzinárodnej konferencie Jesenná ITAPA 2022. Bratislava, 30. november 2022. Foto: archívne SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 16. februára o 15:33

V rámci hlavného eurofondového Programu Slovensko pre nové programové obdobie 2021 až 2027 majú v aktuálnom roku vyhlásiť spolu 138 výziev v celkovom objeme 5,8 miliardy eur. Žiadatelia sa tak budú môcť postupne uchádzať o tieto prostriedky na realizáciu svojich projektov.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) po zasadnutí Monitorovacieho výboru pre Program Slovensko vo štvrtok informovala, že tohtoročné plánované výzvy predstavujú 46 % z celkového balíka nových eurofondov za takmer 13 miliárd eur.

Sociálna oblasť

Prvé výzvy vyhlásia onedlho na podporu škôl, rekonštrukciu ciest druhej a tretej triedy, zvýšenie zamestnanosti, ochranu prírody a obnoviteľné zdroje energie.

„Celkovo pôjde do vzdelávania výrazný balík finančných prostriedkov. Dve miliardy eur pôjdu na sociálnu oblasť a vďaka tomu, že sme presadili v Bruseli presun eurofondov na podporu pracovných miest, nezamestnanosť máme rovnakú ako pred pandémiou,“ povedala Remišová. Za veľmi dôležité označila dosiahnutie čo najväčšej energetickej bezpečnosti, výzvy budú v tomto roku aj na zatepľovanie bytových domov, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ale aj na zníženie investičných dlhov vo vodovodoch a kanalizáciách, ktoré chýbajú v stovkách obcí.

„Obrovská výzva sú environmentálne záťaže ešte z čias komunistov, predchádzajúce garnitúry sa na ne úplne vykašľali,“ podotkla ministerka a ako príklad uviedla znečistené prostredie v Strážskom, na čo tiež pôjdu eurofondy.

Priority a slabiny

Na vedu, výskum, vzdelávanie a inovácie podľa ministerky už tento rok pôjde viac ako miliarda eur, čo je priorita. Za slabinu označila aj cesty, ktoré sú zanedbané, pričom vyše štyritisíc kilometrov regionálnych ciest je v zlom stave, čo brzdí rozvoj regiónov.

„V Bruseli sa nám podarilo presadiť, aby sme investovali peniaze aj do ciest druhej a tretej triedy. Tieto cesty za posledných dvadsať rokov už sme mali mať opravené, v havarijnom stave sú niektoré mosty,“ podotkla Remišová. Ešte v aktuálnom roku vyhlásia výzvy na rekonštrukciu a modernizáciu ciest všetkých kategórií, na železnice, mestskú hromadnú dopravu, cyklotrasy za takmer pol miliardy eur. Na podporu služieb samospráv a mimovládne organizácie má ísť v tomto roku 12 miliónov eur.

„Chceme, aby sme nové programové obdobie hneď od začiatku naštartovali dobre. Po dvoch obdobiach, kedy sa za vlád Smeru eurofondy stali synonymom byrokracie, korupcie a škandálov, sme zmenili celý systém,“ vyhlásila Remišová. Eurofondy podľa nej musia fungovať v prospech občanov a nie pre rôznych oligarchov.

Posldená investičná príležitosť

„A o tom je aj najväčšia reforma eurofondov v histórii Slovenska, je to vlastne jediná reforma, ktorá bola kompletne spustená aj dokončená,“ uviedla ministerka s tým, že presvedčiť Brusel o našich prioritách nebolo ľahké a sú za tým roky práce. Nové eurofondy a Program Slovensko pre našu krajinu označila za možno poslednú veľkú investičnú príležitosť, ako sa skokovo posunúť vpred.

Európska komisia už uhradila Slovensku z nových eurofondov prvé zálohové platby, ministerstvo investícií získalo na ním riadený Program Slovensko a dva programy Interreg pre cezhraničnú spoluprácu Slovenska s Českom a Poľskom spolu takmer 190 miliónov eur. Eurokomisia schválila aj platbu vo výške 900-tisíc eur pre Program Interact v gescii Bratislavského samosprávneho kraja.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIZa ľudí