Remišová stráca svoju stranu a Matovič koaličnú partnerku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mati remis kolik nrsr.jpg
Zľava: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) Foto: Kancelária NR SR

Rozpoltená strana Za ľudí robí vrásky na tvári koalície. Jej lídri nateraz nedávajú najavo, že by malo dôjsť k ohrozeniu fungovania vládneho zoskupenia. Prehlbovanie konfliktu v najmenšej vládnej strane síce nemusí v najbližšom čase spôsobiť pád vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), vylúčená však nie je jej horšia akcieschopnosť. Niektoré vládne návrhy totiž môžu v parlamente prechádzať komplikovanejšie.

Strana Za ľudí zatiaľ nie je schopná sa dohodnúť na zvolaní mimoriadneho snemu. Proti sebe stojí predsedníčka strany, vicepremiérka Veronika Remišová a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá pripustila, že by chcela stranícku líderku vymeniť.

Remišová využila svoju mocenskú pozíciu, aby si naklonila počty v predsedníctve strany a z funkcie odvolala generálneho manažéra Romana Krpelana a šéfa kancelárie strany poslanca Tomáša Lehotského. Obidvaja totiž podporovali skoré zvolanie snemu. Remišová tiež ohlásila, že sťahuje nomináciu Lehotského na post podpredsedu parlamentu na uvoľnené miesto po Jurajovi Šeligovi.

Apel otca zakladateľa

Bývalý líder Za ľudí Andrej Kiska napísal tento týždeň straníkom list, v ktorom sa vyslovil za urýchlené zvolanie snemu. Zároveň odporučil  do snemu nerobiť žiadne personálne zmeny v predsedníctve, pretože by inak boli vnímané ako mocenský predvolebný boj.

Remišová tvrdí, že na predsedníctvo strany v utorok 1.júna prišla s kompromisným návrhom.

„Dokonca som bola ochotná s cieľom zmieru a jednoty v strane nekandidovať, aby sme sa dohodli na spoločnom kandidátovi. Druhá strana namiesto toho, aby hľadala jednotu a zmier, tak buchla dverami, odišli od rokovacieho stola a vytvorili akúsi frakciu,“ povedala Remišová.

Kiska vraj nebude nadšený

Poslanec Lehotský nemá vysvetlenie, prečo má byť riešením, že kandidovať nebude ani Remišová a ani Kolíková za predsedníčku strany. Nerozumie, kam tým Remišová mieri. Nevie, kto má byť kompromisným kandidátom.

„Dlhodobejšie nerozumiem tomu, ako rozmýšľa Veronika Remišová. Podľa mňa predbieha demokratickému snemu. Na sneme môžu kedykoľvek delegáti navrhnúť kandidáta,“ povedal portálu SITA.sk.

Remišová snahou zmeniť pomery v predsedníctve zrejme stratila dôveru bývalého predsedu Kisku. Lehotský patrí medzi ľudí, ktorí majú blízko k exprezidentovi. Hovorí, že Remišová porušila jednu z prosieb Kisku, ktorú formuloval v liste straníkom.

„Predpokladám, že nebude nadšený. Nechcem ale za neho hovoriť, či stratila jeho dôveru,“ doplnil Lehotský.

S rozhodnutím Remišovej stiahnuť Lehotského ako kandidáta do vedenia parlamentu nesúhlasí päť zo siedmich podpredsedov Za ľudí a sedem z desiatich poslancov strany. Remišovú vyzvali, aby neobchádzala predsedníčku poslaneckého klubu Janu Žitňanskú.

ZA ĽUDÍ: Snem strany
Zľava: Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a bývalý predseda strany Andrej Kiska po pracovnom sneme strany Za ľudí v Trenčianskych Tepliciach, 8. august 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Lehotský dúfa, že rozkol v strane fungovanie koalície neovplyvní. „Podporujeme koalíciu a aj ju chceme podporovať,“ poznamenal s tým, že zo strany nikto neodchádza.

Odmietol tiež, že by ich Remišovej krídlo mohlo donútiť k odchodu. „Druhá strana nás nemôže k odchodu donútiť. Môžeme sa len my slobodne rozhodnúť. Vytvorili sme frakciu, aby bolo jasné, že Veronike Remišovej nedôverujeme,“ povedal Lehotský.

Nehrozme, že niekto odíde, hovorí premiér

Rozkladný proces v Za ľudí sa s veľkou pravdepodobnosťou premietne do života koalície. Kolíkovej krídlo prejavilo záujem po vyslovení nedôvery Remišovej hovoriť s koaličnými partnermi. Na strane Remišovej sú iba tri poslankyne z desaťčlenného klubu Viera Leščáková, Miriam ŠutekováAlexandra Pivková.

Líder OĽaNO Igor Matovič už dal vedieť, že Kolíková nemá prečo chodiť na koaličnú radu. Premiér Heger si myslí, že koalícia bude fungovať ďalej.

„Nemalo by to ohroziť koalíciu. Mal som diskusiu s pani Remišovou aj s pani Kolíkovou, obidve garantovali že budú súčasťou koalície,“ povedal premiér. Podľa neho sa nedeje žiadna tragédia. „Sme v demokratickej spoločnosti. Nebojme sa diskusie. Nehrozme zase tým, že niekto odíde z koalície,“ dodal Heger.

Mária Kolíková, Eduard Heger, Veronika Remišová
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, predseda vlády Eduard Heger a podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Pčolinského obavy

Líder SaS Richard Sulík uviedol, že keby strana Za ľudí odišla z koalície, SaS by ju nenasledovala. Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová dúfa, že rozpory v Za ľudí nenarušia chod koalície. „Hodnotovo sú to ľudia, ktorí sú nastavení na funkčnú koalíciu. Uvidíme, ako to u nich dopadne,“ doplnila.

Šéf klubu Sme rodina Peter Pčolinský si však myslí, že dianie v Za ľudí môže ovplyvniť pôsobenie koalície.

„Uvidíme do akej miery. Záleží, koľko poslancov z klubu Za ľudí, bude ďalej podporovať vládnu koalíciu. Vzhľadom na to, že Za ľudí sťahuje Tomáša Lehotského ako svojho nominanta Za ľudí na post podpredsedu parlamentu, tak aj toto bude mať vplyv,“ povedal.

V Za ľudí bez čarovného prútika

Politológ Tomáš Koziak tvrdí, že je viacero možností vývoja v strane Za ľudí. Obáva sa, že asi príliš pravdepodobné nie je, že sa strana udrží pohromade aj po výmene predsedníčky Remišovej.

„Nech to akokoľvek dopadne s mimoriadnym snemom Za ľudí, zostane tam časť nespokojných členov, ktorí sa rozhodnú stranu opustiť. Prispieva k tomu aj to, že Za ľudí sa dlhodobo udržiava pod magickou hranicou piatich percent, ktorá zaručuje vstup do parlamentu. V takom prípade tí členovia, ktorí majú politické ambície, nebudú chcieť zotrvať v strane, ktorá nemá šancu byť v parlamente,“ zhodnotil.

Nech by prišiel ktokoľvek na čelo strany, aj keby to bola Kolíková, podľa Koziaka nie je veľa šancí, aby strana zrazu zázračne začala priťahovať nových voličov a dostali sa nad bezpečnú hranicu podpory 5 percent.

„Voľba nového predsedu určite nie je čarovný prútik. V rozhádanej strane výmena predsedu nie je jediné, čo stranu spasí, nech je predseda akokoľvek šikovný. Túto stranu asi čaká osud ďalších strán, ktoré boli založené na princípe silnej osobnosti otca zakladateľa,“ poznamenal.

Udrží sa Remišová s tromi poslancami?

Za veľký problém politológ označil fungovanie koalície, pretože je v nej komplikované rozloženie síl.

„Na jednej strane je OĽaNO a na druhej je protiváha SaS, čo spôsobuje najsilnejšie pnutie. Sme rodina si hrá svoju politickú hru, ktorá sa týka jej najlepšieho prežitia. Boris Kollár má v zálohe, že keby boli predčasné voľby, má najmenší problém ísť do koalície s Petrom Pellegrinim (Hlas) a Robertom Ficom (Smer),“ usúdil politológ.

Upozornil, že ak by Kolíkovej krídlo opustilo stranu, Remišovej by zostali traja poslanci. Nevie preto, či by sa udržala vo vláde. „Pre koalíciu sú skôr zaujímavejšie hlasy Kolíkovej. Ale Matovič má s ňou zložitý vzťah a radšej by podržal Remišovú, lebo k nej má bližšie,“  povedal.

Podľa politológa Kolíkovej krídlo má v koalícii lepšie vzťahy so SaS a lídrovi OĽaNO by sa tým skomplikovala mocenská pozícia. „Matovič by mal väčší problém presadzovať svoje názory, ktoré narážajú na Sulíka, ktorý to nepokryte dáva najavo,“ dodal Koziak.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMária KolíkováRoman KrpelanTomáš KoziakTomáš LehotskýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSme rodinaZa ľudí