Bieloruské úrady v pondelok požadovali dlhé tresty odňatia slobody pre predstaviteľov tamojšej opozície nachádzajúcich sa v exile. Tento krok znamená pokračujúce represie proti disentu v bývalej sovietskej republike.
Prokurátori požadovali 19-ročné väzenie pre Sviatlanu Cichanovskú a Pavla Latušku, ako aj peňažné pokuty vo výške 15-tisíc, resp. 10-tisíc dolárov.
Budú bojovať ešte tvrdšie
Cichanovskú, Latušku a ďalších troch predstaviteľov opozície súdia v neprítomnosti v bieloruskej metropole Minsk pre obvinenia zo sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu, vytvorenia a vedenia extrémistickej skupiny, podnecovania nenávisti a poškodzovania národnej bezpečnosti.
Unikol Putinov tajný strategický dokument, opisuje „plazivú anexiu“ susednej krajiny
Pre Maryju Marozovú, Volhu Kavalkovú a Siarheja Dylevského prokuratúra žiadala 12-ročné tresty.
„Nemá to nič spoločné so spravodlivosťou, je to len osobná pomsta voči mne a ostatným, ktorí sú proti režimu. Len nás to prinúti bojovať ešte tvrdšie,“ uviedla Cichanovská v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Lukašenkova protikandidátka
Cichanovská opustila Bielorusko pod tlakom úradov krátko po voľbách v roku 2020, v ktorých kandidovala proti súčasnému samozvanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi namiesto svojho manžela, známeho opozičného politika Siarheja Cichanovského.
Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila
Lukašenko si v spomenutých sporných voľbách zabezpečil svoje šieste funkčné obdobie, ale opozícia a Západ odsúdili hlasovanie ako zmanipulované.
Demonštrácie, ktoré nasledovali, boli najväčšie a najvytrvalejšie od nástupu Lukašenka do úradu v roku 1994. Jeho vláda rozpútala brutálny zásah proti demonštrantom, pričom zadržala viac ako 35-tisíc ľudí a tisíce zbila.