Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach uviedla do praxe špičkovú liečbu nádorov – kryoabláciu. Táto moderná, minimálne invazívna metóda pomocou hlbokého mrazenia ničí nádory bez potreby klasickej operácie a ponúka pacientom rýchlejšie zotavenie i menšie riziko komplikácií.
Ako funguje kryoablácia?
Kryoablácia pracuje na princípe hlbokého mrazenia pomocou stlačeného argónu, ktorý v špeciálnych kryoihliach vytvára extrémne nízke teploty. Okolie ihly dosahuje až -140°C a vzniknutá „ľadová guľa“ s teplotou -40°C efektívne ničí nádorové bunky.
Pod CT kontrolou sa kryosondy presne navigujú do nádoru, ktorý je následne zmrazený a zničený, pričom okolité zdravé tkanivo zostáva do veľkej miery zachované. Podľa prednostu Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód MUDr. Piotra Pedowského, MPH, sa po zákroku vytvorí jazvové tkanivo, ktoré nahradí poškodené nádorové bunky.
Prvý zákrok úspešne vykonali v Košiciach
Historicky prvý výkon kryoablácie v UNLP vykonal MUDr. Viliam Weis. Cieľom bol 2-centimetrový nádor na obličke – ideálny kandidát na túto liečbu. „Použili sme dve kryoihly a pod CT kontrolou sme vykonali kompletnú abláciu. Výhodou bola aj lokálna anestézia, čo pacientovi umožnilo rýchlejšiu rekonvalescenciu,“ opísal lekár.
Podľa MUDr. Pedowského veľkou výhodou tejto metódy je aj šetrnosť voči funkcii postihnutého orgánu – napríklad obličky, kde po kryoablácii nedochádza k výraznému poklesu jej funkcie ako po resekcii.
Technológia, skúsenosť a správny výber pacienta
Kryoablácia môže byť pri vhodnej indikácii až 100 % úspešná, zdôrazňuje primár Rádiologického oddelenia MUDr. Ivan Uhrin, MPH. Kľúčové je kvalitné technické vybavenie a skúsenosť lekárskeho tímu, ktorý musí pod CT kontrolou zaviesť ihly presne do nádoru. Výber pacientov je rovnako dôležitý – metóda nie je vhodná pre každý typ alebo veľkosť tumoru.
Pre aké nádory je táto metóda vhodná?
Kryoablácia sa využíva na liečbu primárnych a sekundárnych nádorov obličiek, nadobličiek, pľúc, mäkkých tkanív (sarkómy, dezmoidy), kostí, metastatických lymfatických uzlín, prostaty a selektívne aj pečene. Ideálne je nasadenie pri menších nádoroch (do 4 cm), hlavne ak sa nachádzajú v neprístupných oblastiach.
Liečba môže byť aj súčasťou kombinovanej terapie – doplnok k chemoterapii či rádioterapii, pričom o vhodnosti rozhoduje multidisciplinárny tím odborníkov vrátane onkológa, rádiológa, chirurga či paliatívneho špecialistu.
Cielená liečba „na mieru“ už aj na východnom Slovensku
Na košickej klinike sa doteraz bežne využívali rádiofrekvenčné a mikrovlnné vysokoteplotné ablácie. S príchodom kryoablácie sa spektrum rozšírilo a pacienti z východného Slovenska už nemusia za touto liečbou cestovať do Bratislavy.
„Našou ambíciou je poskytnúť túto inovatívnu liečbu pacientom čo najbližšie k ich domovu,“ uzatvára MUDr. Pedowski.