BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Doterajšie snahy a nástroje na elimináciu daňových podvodov, a to predovšetkým podvodov v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH), sú podľa Ministerstva financií SR nedostatočné. Rezort preto pripravil sériu opatrení, ktoré by na jednej strane mali účinne a efektívne potlačiť možnosti podvodných aktivít a zabrániť ich ďalšej eskalácii, ale ktoré by súčasne nepredstavovali administratívne prekážky rozvoju podnikateľských aktivít legálne podnikajúcich subjektov. „Prijatím všetkých navrhovaných opatrení ako celku a ich dôslednou implementáciou v praxi je možné docieliť to, že podvodom na DPH sa v SR bude dariť čoraz nákladnejšími a neatraktívnymi formami,“ uvádza ministerstvo v návrhu koncepcie boja proti daňovým podvodom na DPH, ktorú predložilo do pripomienkového konania.
Analýza súčasného stavu podielu čiernej ekonomiky na výpadkoch príjmov štátneho rozpočtu z DPH, výsledkov kontrolnej činnosti, ako aj výšky nevymožiteľných daňových nedoplatkov podľa ministerstva ukázala, že je potrebné prijať celú sériu opatrení od predregistračného procesu, cez zmenu prístupu k výberu subjektov na kontrolu, výkon samotnej kontroly až po vymáhanie daňových nedoplatkov.
Rezort financií preto napríklad ako jedno z opatrení navrhuje rozšírenie obsahu žiadosti o registráciu pre DPH o údaje, ktoré môžu indikovať rizikovosť žiadateľa o registráciu. V rámci žiadosti by tak subjekt mal uvádzať údaje o veku a národnosti žiadateľa, informáciu, či zamestnáva iné osoby, prípadne či má zámer uskutočňovať intrakomunitárne obchody. Rovnako ministerstvo navrhuje legislatívnu úpravu, ktorej cieľom má byť zverejňovanie registra osôb, ktorým daňová správa zaslala oznámenie, že boli daňovou správou identifikované ako osoby, ktoré sa zúčastňujú podozrivých obchodných aktivít. Jedným z opatrení má byť aj zavedenie inštitútu finančnej zábezpeky pre osoby, u ktorých je odôvodnená obava, že vymoženie, či zaplatenie dane bude neúspešné.
K eliminácii rizika podvodov s DPH by podľa zverejneného materiálu malo prispieť aj rozšírenie možnosti pre uplatnenie spoločnej a nerozdielnej zodpovednosti za nezaplatenú daň platiteľov v reťazci subjektov. Rovnako ministerstvo navrhuje možnosť zrušenia registrácie DPH z úradnej moci. Rezort navrhuje napríklad aj zavedenie povinnosti bezhotovostnej platby v obchodnom styku nad určitý limit. Ten by mohol byť vo výške 3 000 eur. Jedným z opatrení je aj zavedenie trestnej zodpovednosti štatutárnych zástupcov právnických osôb za spáchanie trestných činov neodvedenia dane, skrátenia dane či nezaplatenia dane.
Príjmy z DPH predstavujú podstatný podiel na všetkých príjmoch štátneho rozpočtu. Výnos z DPH pritom za rok 2008 predstavoval 4,62 mld. eur avšak za rok 2009 poklesol na 4,23 mld. eur. Pokles príjmov z DPH v roku 2009 bol podľa ministerstva financií spôsobený najmä zhoršeným ekonomickým vývojom v dôsledku globálnej hospodárskej krízy spojeným s nákupnou turistikou občanov Slovenska v Maďarsku, Poľsku či Českej republike, ale aj zvýšeným sklonom verejnosti k úsporám. Čiastočne sa podľa rezortu pod tento stav podpísalo aj prijatie niektorých legislatívnych zmien, ktoré mali charakter protikrízových opatrení. Išlo napríklad o skrátenie lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu DPH zo 60 na 30 dní pre daňovo a odvodovo spoľahlivé subjekty.