BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) trvá na tom, aby v predloženom návrhu novely zákona o sociálnom poistení zostali aj ustanovenia o zvyšovaní dôchodkového veku. Rezort tak neakceptoval pripomienku Úradu vlády SR, Republikovej únie zamestnávateľov a Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ktorí zhodne požadovali vypustiť z legislatívneho návrhu reformy daní a odvodov úpravy v štátnom dôchodkovom systéme. Okrem riešenia posúvania veku odchodu do dôchodku žiadali pripomienkujúce subjekty vypustiť aj zmenu výpočtu priznaných dôchodkov a oslabovanie zásluhovosti v prvom pilieri.
Tieto ustanovenia, ktoré ministerstvo práce včlenilo pod návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti, sa majú začať uplatňovať od roku 2016. Ako upozornil Úrad vlády SR, zámerom zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti je upraviť zavedenie superhrubej mzdy u zamestnávateľov a jej dopady na súvisiace zákony. „Nie je vhodné, aby pri existujúcej dimenzii problémov so zavedením superhrubej sa tieto kombinovali s vecnými problémami v sociálnom poistení, ktoré vyžadujú širšiu spoločenskú diskusiu,“ zdôvodňuje úrad vlády. „Aj vzhľadom na výrazný deficit Sociálnej poisťovne je potrebné viesť o reforme a fiškálnej udržateľnosti dôchodkového systému samostatnú a dôkladnú diskusiu,“ pridala sa Republiková únia zamestnávateľov.
Vypustiť z návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti tie časti, ktoré sa bezprostredne netýkajú daňovo-odvodovej reformy, odporučil aj Inštitút pre výskum práce a rodiny. Ide o príspevkovú organizáciu ministerstva práce a sociálnych vecí. Inštitútu sa nepozdáva najmä návrh na automatické upravovanie dôchodkového veku podľa vývoja priemernej strednej dĺžky života v dôchodkovom veku. „Tak zásadná zmena, ako je zvýšenie veku odchodu do dôchodku, si vyžaduje spoločenský konsenzus,“ upozornil inštitút počas pripomienkového konania k návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti. O tomto kroku sa pritom podľa inštitútu zatiaľ takmer vôbec odborne nediskutovalo. „Viaceré mediálne ohlasy signalizujú pomerne rozporuplné stanoviská tak zainteresovaných osôb, ako aj odbornej verejnosti,“ varuje inštitút.
Dôchodkový vek sa má od roku 2016 automaticky upravovať vzhľadom na vývoj priemernej strednej dĺžky života v dôchodkovom veku. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála to znamená, že dôchodkový vek by sa mohol aj znížiť, ak by stredná dĺžka života v dôchodkovom veku klesla. Použitie tohto parametra podľa ministra spôsobí, že nárast dôchodkového veku bude mierny, niekoľko dní ročne. Od roku 2016 sa má okrem toho zmeniť výpočet priznaných dôchodkov. Do v súčasnosti platného vzorca na výpočet dôchodkovej hodnoty, od ktorej závisí výška dôchodku, sa má vložiť nová veličina závislá od dynamiky medziročnej zmeny dôchodkového veku.
Jedným z opatrení od roku 2016 je tiež oslabenie zásluhovosti v prvom pilieri. Dotknúť sa to má ľudí, ktorí počas aktívneho života zarábali viac, ako bola priemerná mzda na Slovensku. Týmto osobám sa majú ich dôchodkové nároky postupne, dlhodobo čoraz viac redukovať. Vzťahovať sa to má na penzie, na ktoré vznikne nárok po 31. decembri 2015.