Rezort životného prostredia chce zonačnú komisiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TANAP

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce urýchliť proces zonácie chránených území. Preto na dnešnom rokovanie vlády predkladá návrh na zriadenie Komisie pre zonáciu chránených území. Komisia má podľa predloženého materiálu plniť funkciu koordinačného orgánu pre efektívne splnenie vládnej úlohy. „Cieľom komisie je urýchliť ukončenie zonácie Tatranského národného parku, ako aj ďalších chránených území, rešpektujúc nielen prísne kritériá na ochranu prírody, ale aj požiadavky na potrebný rozvoj predovšetkým cestovného ruchu a efektívnu starostlivosť o lesné porasty,“ uvádza v návrhu predkladateľ.

Zóny chráneného územia sa podľa zákona vymedzujú „spravidla ako celistvé časti chráneného územia podľa povahy prírodných hodnôt v nich, pôvodnosti ekosystémov, miery zásahu ľudskou činnosťou a využívania územia človekom.“ Zonácia chránených území je dlhodobou úlohou.

V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny bola zonácia schválená len v jednom národnom parku – Pieninskom národnom parku a v jednej chránenej krajinnej oblasti – Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. „V ostatných chránených územiach chýbajú podrobné pravidlá možného socio-ekonomického využívania územia,“ uvádza predkladateľ, podľa ktorého je dlhodobé rozpracovanie zonácie chránených území neúnosné. „Rezort životného prostredia preto odporúča zriadenie komisie na úrovni štátnych tajomníkov Ministerstva pôdohospodárstva SR, Ministerstva hospodárstva SR a štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR, pod vedením ktorého bude táto komisia pracovať. V prípade potreby je možné doplniť aj zástupcov iných rezortov alebo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS),“ uvádza sa v návrhu.

Rezort životného prostredia predloží kabinetu aj „návrh účasti delegácie Slovenskej republiky na 15. konferencii zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy a 5. zasadnutí zmluvných strán Kjótskeho protokolu.“ Konferencia bude 7. až 18. decembra v dánskej Kodani. Cieľom summitu je podpísanie medzinárodnej dohody o režime dlhodobej spolupráce krajín pri plnení globálneho znižovania emisií po roku 2012, na ktorom sa majú podieľať jednotlivé krajiny. V súčasnosti sa znižovanie produkcie emisií skleníkových plynov riadi na základe Kjótskeho protokolu, ktorý platí od roku 2005. Kjótsky protokol umožňuje prenos nevyužitých voľných emisných kvót (AAU) do ďalšieho záväzného obdobia, t. j. po roku 2012. „Zachovanie možnosti prenášania prebytkov nevyužitých voľných emisných kvót do nasledujúcich období je jednou z priorít SR,“ uvádza ministerstvo životného prostredia.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRTANAP Tatranský národný park