BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) tvrdo oklamal živnostníkov, keď im pred tromi rokmi zvýšil minimálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov zo 44,2 percenta na 50 percent priemernej mzdy na Slovensku. „Zvýšili ste im odvody, ale dôchodok budú mať úplne rovnaký,“ upozornil počas parlamentnej rozpravy k zavedeniu minimálneho dôchodku.
Ak podľa Mihála občan odpracuje 30 rokov, mal by mať nárok na minimálny dôchodok v sume približne 272 eur, a to pri vymeriavacom základe od 200 do 663 eur. „Je úplne jedno, či platím z 200 eur, zo 412 eur alebo zo 663 eur,“ upozornil exminister práce a sociálnych vecí.
Mihál je odhodlaný bojovať proti novele na Ústavnom súde
Návrh, aby mali sporitelia v druhom pilieri nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu, považuje Mihál za protiústavný. „Ak bude zákon schválený, budem prosiť prezidenta, aby zákon vrátil do parlamentu,“ povedal. Ak by poslanci za Smer-SD podľa neho novelu zákona schválili aj po prípadnom vete prezidenta, bude jedným z iniciátorov podania novely zákona na Ústavný súd SR.
Starobná penzia narástla, sirotám z dôchodkov ubudlo
Minister Richter prezradil, koľko ľudí opustilo druhý pilier
Doplatok do sumy minimálneho dôchodku má byť totiž podľa Mihála štátnou sociálnou dávkou, pri ktorých sa nerozlišuje, či ide o sporiteľa, alebo nie. Poukázal aj na vianočný príspevok, či na systém dávok v hmotnej núdzi, kde sa takisto nediferencuje suma dávky podľa účasti, resp. neúčasti v druhom pilieri.
Švejna chce penzijné úspory previesť do Sociálnej poisťovne
Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna navrhuje, aby sporitelia v druhom pilieri pri priznaní plnej sumy minimálneho dôchodku z prvého piliera previedli svoje penzijné úspory v druhom pilieri na účet Sociálnej poisťovne.
Podľa neho by sa týmto postupom „sanovali“ možné straty vznikajúce v druhom pilieri a zároveň by sa odstránila diskriminácia sporiteľov voči poistencom, ktorí v druhom pilieri nie sú. Podľa Švejnu by totiž mali mať nárok na rovnakú výšku minimálneho dôchodku všetci poistenci.
Švejna minimálny dôchodok odobril
Opozičný poslanec takýmto pozmeňujúcim návrhom reaguje na pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Jána Podmanického, ktorý schválil parlamentný sociálny výbor ešte v marci tohto roka. Podľa tohto návrhu budú mať nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli.
Minimálna penzia sa má sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pritom pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nemajú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.
So samotným zavedením minimálneho dôchodku poslanec za Most-Híd nemá problém. „Radšej dávať peniaze na minimálny dôchodok, ako na vianočné príspevky,“ povedal. Minimálny dôchodok by mal byť podľa Švejnu nosným systémom v prvom priebežnom pilieri.
Ľudia by nemali očakávať príliš veľké penzie
Podľa neho by sa mala ľuďom povedať pravda, aby ľudia neočakávali príliš vysoké penzie od štátu. Po nasledujúcich parlamentných voľbách by sa podľa poslanca Švejnu malo diskutovať o zmenách v prvom pilieri.
Poslanec za KDH Július Brocka ostro kritizoval pozmeňujúci návrh, podľa ktorého majú mať sporitelia v druhom pilieri nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu. Podľa neho ide o protiústavný, diskriminačný návrh. „Týmto návrhom trestáte ľudí, ktorí dávno pochopili, že sa nemajú spoliehať na štát,“ povedal.
Ako ďalej uviedol, poslanci za KDH za takúto pozmenenú podobu návrhu novely zákona o sociálnom poistení nebudú hlasovať. „Tento návrh musí skončiť na ústavnom súde,“ upozornil poslanec za KDH. Brocka preto podal návrh, aby parlament nepokračoval v rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení.
Krátko po 12:00 predsedajúci schôdze Peter Pellegrini vyhlásil obedňajšiu prestávku. Poslanci budú od 14:00 pokračovať v rozprave k zavedeniu minimálneho dôchodku.