Na účinné riešenie problematiky prieťahov v súdnych konaniach je potrebné skôr sa zamerať na činnosť súdov, ako prijímať legislatívu. Pre agentúru SITA to uviedol mediálny odbor Slovenskej advokátskej komory (SAK). Doplnil, že v súvislosti s odstraňovaním daného problému je potrebné prijímať premyslené a systematické opatrenia, ktoré sú dlhodobo konzistentné.
„Špecifickým príspevkom zo strany SAK v oblasti obchodných sporov je možnosť ich rozhodovania v rámci rozhodcovských konaní na dôveryhodnej platforme, napríklad akú poskytuje SAK v podobe rešpektovaného Rozhodcovského súdu SAK,“ zdôraznila advokátska komora.
Ministerstvo zriadilo komisiu
Komisia Ministerstva spravodlivosti SR vytvorená na riešenie problému prieťahov v súdnych konaniach spracovala predbežné paragrafové znenie návrhu zákona zameraného na túto problematiku. Návrh je podľa rezortu aktuálne predmetom odbornej diskusie v kruhu komisie.
„Ministerstvo spravodlivosti dôkladne vyhodnocuje všetky pripomienky, ktoré boli uplatnené jednotlivými členmi a členkami komisie. Po ich vyhodnotení a uzatvorení diskusie predpokladáme predloženie materiálu do riadneho legislatívneho procesu,“ uviedol rezort.

Najvyšší súd vrátil prípad vraždy Jána Kuciaka špecializovanému súdu, prejedná ho iný senát
Ministerstvo spravodlivosti ešte minulý rok zriadilo komisiu pre prieťahy v konaní. Komisia sa mala napríklad venovať aj presunu kompetencií v oblasti prieťahov z ústavného súdu na všeobecné súdy. Podľa predsedu Ústavného súdu (ÚS) SR Ivana Fiačana, ktorý je členom komisie, prieťahy v konaniach tvoria približne 30 percent agendy ÚS SR.
Iné ústavné súdy toto neriešia
„Nepoznám jediný ústavný súd v rámci krajín Európskej únie, kde by sa takouto agendou zaoberali,“ vyjadril sa ešte minulý rok Fiačan.
Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová v septembri minulého roku upozornila, že za prvý polrok roku 2024 bolo na základe nálezov Ústavného súdu SR potrebné vyplatiť na zadosťučinení pre prieťahy v konaní ich účastníkom 356 600 eur a na trovách konania musel štát vynaložiť vyše 84-tisíc eur. Situáciu pritom dáva do súvisu s nedostatkom personálu na súdoch.