BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Rizikom chudoby bolo v minulom roku ohrozených 12,6 percenta obyvateľov Slovenska, teda 660-tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o pokles o 0,2 percentuálneho bodu, čo je len mierne zníženie. Hranicu rizika chudoby jednočlennej domácnosti predstavuje 4086 eur ročne, mesačne ide o sumu 341 eur. V roku 2013 bola táto hranica na úrovni 4042 eur. Vyplýva to z desiateho zisťovania EU SILC 2014, ktorého výsledky vo štvrtok prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ ).
Prešovský kraj sa zbavil prvenstva v chudobe
Predsedníčka ŠÚ Ľudmila Benkovičová podotýka, že najviac ohrození chudobou sú nezamestnaní, a to až 48,7 percenta z nich, čo je medziročný nárast o päť percentuálnych bodov. Z pohľadu typu domácností sú to osamelí rodičia najmenej s jedným dieťaťom (30,6 percenta) a viacpočetné domácnosti s tromi a viac závislými deťmi (28,4 percenta).
Platí pritom, že domácnosti so závislými deťmi boli takmer dvojnásobne viac ohrozené rizikom chudoby ako domácností bez závislých detí. „Takisto rizikom chudoby sú ohrozené aj skupiny, ktoré sú závislé od sociálnych dávok, ako dôchodcovia, ale máme takisto aj chudobu pracujúcich,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ Ľudmila Ivančíková.
Prešovský kraj sa zbavil nepopulárneho prvenstva, už nie je najviac ohrozeným z hľadiska chudoby, minulý rok ho vystriedal Banskobystrický kraj. Riziku chudoby tu bolo vlani vystavených 17,1 percenta obyvateľov, čo je o 1,5 percentuálneho bodu viac ako v roku 2013. V Prešovskom kraji nabral vlani vývoj pozitívny smer a miera rizika chudoby klesla z 19,2 percenta na 16 percent. Ide o najväčší medziročný pokles spomedzi všetkých krajov. Vyplýva to z výberového zisťovania o príjmoch a životných podmienkach EU SILC, ktoré realizoval Štatistický úrad SR.
Miera chudoby vzrástla v Trenčianskom kraji
Tretím najviac ohrozeným z hľadiska chudoby bol Košický kraj s 13,7 percenta, čo je o 1,4 percentuálneho bodu viac ako v roku 2013. Okrem Banskobystrického a Košického kraja medziročne vzrástla miera rizika chudoby v ďalších dvoch krajoch, a to v Trenčianskom o 0,7 percentuálneho bodu na 8,9 percenta a v Žilinskom o 2,4 bodu na 13,5 percenta.
Na druhej strane pokles evidujú nielen v Prešovskom ale aj v Nitrianskom kraji, miera rizika chudoby sa tu znížila o 3,1 percentuálneho na 13,2 percenta. V Trnavskom kraji to bol pokles o 0,7 percentuálneho bodu na 8,5 percenta, v Bratislavskom kraji sa miera rizika chudoby znížila z osem percent na 7,8 percenta. Bratislavský kraj je tak spomedzi všetkých najmenej ohrozeným z hľadiska chudoby a túto pozíciu si drží už niekoľko rokov.
Pre porovnanie s inými krajinami, rizikom chudoby je na Islande ohrozených 7,8 percenta populácie, vo Fínsku je to 12,8 percenta, v Maďarsku 14,6 percenta, v Lotyšsku 21,2 percenta a Rakúsku 14,1 percenta. Ide o krajiny, kde sú už údaje známe, zisťovanie sa realizuje vo všetkých 28 členských krajinách Európskej únie. Miera rizika chudoby je pre jednotlivé štáty počítaná vo vzťahu k ich národným hraniciam chudoby, teda 60 percent mediánu národného ekvivalentného disponibilného príjmu.
Výberové zisťovanie sa uskutočnilo v apríli až júni minulého roka formou terénneho zberu dát cez dotazníky v náhodne vybraných domácnostiach. Do zisťovania bolo zapojených šesťtisíc domácností v 450 obciach. Výberové zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach EU SILC, ktoré podáva komplexný obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach, sa na Slovensku realizuje od roku 2005.