Fico môže prísť o hlas pri čítaní utajenej správy SIS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda strany Smer Robert Fico chce čítať na schôdzi parlamentu utajenú správu SIS. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Nič nenechať na náhodu a zaujať na plný plyn chce líder Smeru Robert Fico na schôdzi o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Plánuje prečítať utajovanú správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú predniesol v máji na neverejnej schôdzi predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Správa sa týkala možnej manipulácie vyšetrovania niektorých korupčných káuz nominantov vládneho zoskupenia z minulého volebného obdobia.

Predseda Smeru by sa mohol vystaviť postihu za to, že šíri správu, ktorá je utajovanou skutočnosťou. Je to však otázne. Za výroky prednesené na pôde parlamentu má imunitu a nemôže byť za ne stíhaný.

Utajená správa SIS sa pred časom šírila internetom. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varoval pred jej ďalšou distribúciou alebo medializáciou. Pokiaľ ide o Fica, mohol by ho zastaviť predsedajúci schôdze tým, že by mu vypol rečnícky mikrofón.

NBÚ za priestupky môže dať pokutu

Dokument SIS, ktorý v snemovni prednášal Kollár, je utajovanou skutočnosťou. Skutky, ktoré takúto utajovanú skutočnosť ohrozujú, sú podľa vyjadrenia NBÚ v prvom rade oprávnené riešiť orgány činné v trestnom konaní.

„Národný bezpečnostný úrad síce nie je orgánom činným v trestnom konaní, je však nezávislým ústredným orgánom štátnej správy, zodpovedným za ochranu utajovaných skutočností, a preto proaktívne monitoruje a koná v prípade akejkoľvek neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami, ktorá nesie znaky priestupku,“ povedal pre portál SITA.sk hovorca NBÚ Peter Habara.

NBÚ môže v prípade porušenia povinnosti zachovávať mlčanlivosť udeliť oprávnenej osobe pokutu do výšky 1 659 eur v zmysle zákona o priestupkoch aj zákona o ochrane utajovaných skutočností.

Namiesto trestu nanajvýš disciplinárne stíhanie

Pri otázke možného postihu šéfa Smeru Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského poukázal na vyjadrenie ústavného súdu, podľa ktorého, aby parlament mohol byť normotvorcom, musí byť aj diskutérom.

„Parlament je inštitúcia, kde je diskusia mimoriadne chránená, a poslanci sú autonómni až do tej miery, že poslanca nemožno brať za výroky pri výkone funkcie prednesené v národnej rade alebo v jej orgáne ani na trestnoprávnu, ani na občianskoprávnu zodpovednosť,“ uviedol právnik Bujňák.

V súvislosti s čítaním správy SIS poslancom v jej pléne by sa mohlo podľa neho uvažovať nanajvýš s disciplinárnym stíhaním, pri ktorom sú však sankcie veľmi mierne.

„Napríklad, ak mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec závažným spôsobom porušil poslanecký sľub, odporučí národnej rade, aby poslancovi navrhla vzdať sa funkcie poslanca. Takéto odporúčanie je pre daného poslanca, samozrejme, nezáväzné,“ ozrejmil ústavný právnik.

Bude časť vystúpenia Fica utajená?

V koalícii sa rozchádzajú názory politikov ako sa postaviť k čítaniu dokumentu SIS. Šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) hovorí, že ak chce Fico správu SIS čítať, rokovanie musí byť neverejné, lebo dokument je dôverný.

„Keď ju predtým prečítal Boris Kollár, tak ju teraz prečíta Fico. Môže ju takto prečítať všetkých 150 poslancov, je mi to jedno. Rozdiel je v tom, ako sa bude správa interpretovať, lebo je to spravodajská informácia,“ povedal Webnovinám Krúpa.

NR SR: Schôdza brannobezpečnostného výboru
Zľava: Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Podľa neho minimum ľudí rozumie, čo to znamená. Vysvetlil, že informáciu získala spravodajská služba a posunula ju ďalej, ale nikto nevie, či je alebo nie je pravdivá. Každý ju môže interpretovať inak, a to je podľa Krúpu problém spravodajskej informácie, ktorú „zneužíva Fico.

Zámer lídra Smeru je taký, aby ju počula verejnosť, pretože poslanci si už raz túto správu z úst šéfa parlamentu vypočuli. Krúpa hovorí, že navrhne prerušiť rokovanie, keď správu začne Fico čítať. „Vypnúť mu mikrofón, zvolať grémium a rozhodnúť, či ju bude ďalej čítať alebo sa bude hlasovať znovu o utajovanej schôdzi,“ priblížil.

Baránik nemá problém

Podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Alojz Baránik (SaS) tvrdí, že on nemá problém s tým, keby šéf Smeru správu tajných v pléne prečítal. „Tiež si myslím, že nech ju prečíta. Nič také tam nebolo. Im ide o to, aby správu svojím spôsobom interpretovali,“ povedal Baránik.

Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) nechcel bližšie hovoriť o tom, čo v prípade, že Fico prečíta správu SIS. „Podľa zákona o utajovaných skutočnostiach jediný, kto metodicky usmerňuje nakladanie s utajovanými skutočnosťami, je NBÚ. Je to otázka na NBÚ,“ podotkol.

Nič  Fica nezastaví

Návrh na odvolanie ministra Mikulca Smer ohlasoval niekoľko dní po mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa hovorilo správe SIS. Fico tvrdil, že ho už nikto nezastaví.

„Budem kľudne čítať správu, ktorú prečítal v národnej rade predseda pán Kollár. Tú správu, ktorá doslova hovorí, potvrdzuje, že sú tam dôkazy, ITP-čka a ďalšie veci. Tú správu, ktorá hovorí minimálne o štyroch konkrétnych kauzách, ako je Judáš, Božie mlyny, Očistec a Plevel,“ vyjadril sa Fico.

Podľa neho ide o kauzy, kde dochádzalo k  ovplyvňovaniu svedkov a manipulácii trestného konania s tým, že „vo väzbe sedia ľudia, na základe krivých obvinení, bez dôkazov a bez dôvodov“.

Nový moment nastal tento týždeň, keď Úrad inšpekčnej služby rezortu vnútra zasiahol v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Inšpekcia zobrala spisy a má preveriť informácie tajnej služby, či skutočne došlo k manipulácii vyšetrovania.

Nateraz je takmer isté, že minister vnútra Mikulec vo funkcii prežije aj po mimoriadnej schôdzi a Smeru sa ho nepodarí odvolať. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) povedal, že koalícia bude stáť za Mikulcom.

Kollar foto titul.jpg
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Líder Sme rodina Kollár avizoval, že za Mikulca sa postaví aj jeho hnutie. Zelenú kartu dostanú dvaja poslanci. Manželka väzobne stíhaného bývalého šéfa SIS Adriana Pčolinská a jeho brat Peter Pčolinský. Ten Webnovinám povedal, že zatiaľ je rozhodnutý hlasovať za odvolanie ministra vnútra.

Politológ vidí celodennú tlačovku

Mimoriadnu schôdzu parlamentu z iniciatívy Smeru možno podľa politológa Jozefa Lenča zaradiť do kategórie celodennej tlačovej konferencie, na ktorej sa môže prezentovať nielen politická strana, ale aj jej jednotliví predstavitelia.

„Za súčasných okolností, kedy vo vládnej koalícii nie je jednota v postoji k viacerým udalostiam, môže to minimálne narušiť vzťahy, prípadne viesť až k rozpadu koalície,“ mienil politológ.

Podľa Lenča oslabenie vládnej koalície a možnosť celodennej prezentácie vlastný postojov na schôdzi parlamentu je niečo, s čím by nepohrdla žiadna opozičná strana, ktorá má ambíciu zmeniť svoju vlastnú situáciu, v ktorej sa nachádza.

Lenč hovorí, že čítaním správy SIS chce šéf Smeru pritiahnuť pozornosť. Politológ nevedel, do akej miery sa bude vnímať čítanie takejto správy ako porušenie alebo neporušenie zákona.

„Ak by sa však udiali akékoľvek postihy voči Ficovi, dá sa to využiť v rámci politického marketingu. Ten postih, ak vôbec nejaký bude, mu skôr politicky pomôže. Čítanie správy sa bude prezentovať tak, že chce byť transparentný a že sa postavil proti režimu. Z jeho pozície to môže mať teda pozitívny dopad,“ dodal Lenč.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz BaránikBoris KollárJozef LenčJuraj KrúpaPeter PčolinskýRoman MikulecVincen Bujňák
Firmy a inštitúcie NAKANBÚ Národný bezpečnostný úradOĽANOSaSSIS Slovenská informačná službaSme rodina