BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Americký herec, režisér, producent, environmentalista, filantrop a zakladateľ inštitútu Sundance Robert Redford patrí k najväčším talentom v americkom filmovom priemysle. Počas svojej viac ako 50-ročnej kariéry zbieral úspechy za svoju prácu pred i za kamerou, a navyše prostredníctvom inštitútu a festivalu Sundance pomohol presadiť sa i mnohým ďalším. Ako herec je známy najmä z filmov Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), Jeremiah Johnson (1972), Kandidát (1972), Podraz (1973), Takí sme boli (1973), Veľký Gatsby (1974), Tri dni Kondora (1975), Všetci prezidentovi muži (1976), Prirodzený talent (1984), Spomienky z Afriky (1985) alebo Sliediči (1992). Ako režisér stál napríklad za snímkami Obyčajní ľudia (1980), A rieka tečie (1992), Zaklínač koní (1998) alebo Legenda o slávnom návrate (2000). Na svojom konte má dva Oscary – za réžiu Obyčajných ľudí z roku 1981 a čestnú cenu americkej Akadémie filmových umení a vied z roku 2002.
Charles Robert Redford, Jr. sa narodil 18. augusta 1936 v kalifornskej Santa Monice. Jeho matka Martha bola žena v domácnosti a otec Charles Robert Redford, Sr. ťažko pracujúci mliekar a neskôr účtovník, ktorý sa zo všetkých síl snažil uživiť manželku a syna. Redford vyrastal v prevažne španielsky hovoriacej časti mesta. Už od malička vynikal v športoch – na strednej škole Van Nuys v Los Angeles bol členom tenisového i futbalového tímu. Po smrti matky sa však dostal do problémov a ako neskôr povedal v rozhovore pre časopis Success, v ničom sa mu nedarilo – vyhodili ho z práce v supermarkete a neskôr aj z ďalšieho miesta, ktoré mu zohnal otec. V tom čase mal aj problémy so zákonom za krádeže diskov a vniknutie na cudzie pozemky, aby mohol využiť ich bazény. Po tom, ako v roku 1954 ukončil strednú školu, dostal bejzbalové štipendium na University of Colorado, ale miesto výnimočného športovca sa tam z neho stal opilec a vyletel skôr, ako vôbec mohol začať skutočne študovať, priznal v rozhovore pre časopis People. Na tom, či z univerzity sám odišiel alebo ho vyhodili, sa zdroje nezhodujú, no jasné je, že odtiaľ jeho kroky viedli do Európy. Na Starom kontinente žil bohémskym životom a vzdelával sa v umení, politike a kultúre.
Po návrate do USA stretol Lolu Van Wagenen, s ktorou sa v roku 1958 oženil. Pár spolu žil v New York City, kde Redford študoval na Pratt Institute a neskôr na American Academy of Dramatic Arts, pričom svoje zameranie zmenil z dizajnu na herectvo, a narodil sa im tu aj prvý syn. Malý Scott však krátko po narodení zomrel – príčinou bol dosiaľ vedecky neobjasnený Syndróm náhleho úmrtia novorodencov.
Po úspechu na Broadwayi začali pribúdať aj filmové úlohy
Práve po tejto tragickej strate sa Redford začal viac venovať herectvu. Od roku 1959 sa objavil ako hosť vo viacerých televíznych seriáloch ako Perry Mason (1957 – 1966), Príbehy Alfreda Hitchcocka (1955 – 1962), Route 66 (1960 – 1964), The Twilight Zone (1959 – 1964). V roku 1963 si vyslúžil aj nomináciu na cenu Emmy za herecký výkon vo vedľajšej úlohe epizódy The Voice of Charlie Pont dramatického seriálu Alcoa Premiere (1961 – 1963). Na Broadwayi debutoval v roku 1959 malou úlohou v komédii Tall Story. Väčšiu rolu dostal až o rok neskôr v dráme Little Moon of Alban. Najväčší úspech však zaznamenal v roku 1963 v hlavnej úlohe komédie Neila Simona Bosé nohy v parku pod režijnou taktovkou Mikea Nicholsa. Vo filme debutoval menšou rolou v snímke Vojnový hon (1962), no významnejšie úlohy začal dostávať až po svojom úspechu na Broadwayi. V romantickej dráme Súkromie Daisy Cloverovej (1965) si zahral bisexuálnu filmovú hviezdu, ktorá sa ožení s titulnou postavou v podaní Natalie Wood. Dvojica si zahrala milencov opäť v snímke Zakázaný majetok (1966) Sydneyho Pollacka. V tom istom roku si v dráme Štvanica Arthura Penna po prvý raz zahral po boku Jane Fonda. V nasledujúcom roku spolu účinkovali vo filmovej adaptácii komédie Bosé nohy v parku (1967), kde si Redford zopakoval rolu Paula, a neskôr aj v Pollackovom filme Elektrický jazdec (1979).
Nechcel byť len peknou tvárou
Redford sa však začal obávať o to, že ostane len pekným blonďavým mužom, a tak hľadal náročnejšie projekty. V roku 1969 sa tak predstavil vo westerne Willie Boy, dráme Zjazdár a nezabudnuteľnom dobrodružnom westerne Butch Cassidy a Sundance Kid. Snímka v réžii Georgea Roya Hilla si vyslúžila sedem nominácií na Oscara, z ktorých štyri – za scenár Williama Goldmana, hudbu Burta Bacharacha, pôvodnú pieseň Raindrops Keep Fallin‘ on My Head a kameru, aj získala. Redford si vo filme, vďaka ktorému sa zapísal ako inteligentný, spoľahlivý a občas cynický dobrý chlap, po prvý raz zahral s Paulom Newmanom. Významná bola pre neho aj rola v politickej dráme Kandidát z roku 1972. Úspech zaznamenali aj ďalšie dve snímky z roku 1973. Nomináciu na Oscara za hlavnú úlohu si vyslúžil účinkovaním vo filme Podraz. Snímka, v ktorej si pod režisérskou taktovkou Georgea Roya Hilla opäť zahral po boku Paula Newmana, získala sedem Oscarov. V romantickej dráme Takí sme boli v réžii Sydneyho Pollacka účinkoval spolu s Barbrou Streisand, ktorá si hlavnou ženskou rolou vyslúžila nomináciu na Oscara. V sedemdesiatych rokoch sa predstavil aj v snímkach Veľký Gatsby (1974), Tri dni Kondora (1975) či Všetci prezidentovi muži (1976).
VIDEO: Robert Redford vo filmoch
V osemdesiatych rokoch debutoval ako režisér
Rok 1980 priniesol Redfordov celovečerný režisérsky debut Obyčajní ľudia, ktorým dokázal, že je viac ako len pekná filmová hviezda. Komorná snímka, v ktorej si zahrali napríklad Mary Tyler Moore, Donald Sutherland, Judd Hirsch či Timothy Hutton, získala štyri Oscary, vrátane ocenenia za réžiu a vyhlásili ju tiež za najlepší film. Približne v tomto období pomohol založiť filmový inštitút Sundance na pomoc a podporu nezávislých filmových tvorcov a neskôr tiež Filmový festival Sundance. V osemdesiatych rokoch si vybral už menej hereckých úloh – v roku 1984 účinkoval v bejzbalovej dráme Prirodzený talent a rok 1985 priniesol úspešnú životopisnú snímku Spomienky z Afriky, v ktorej si zahral s Meryl Streep. Ako režisér uviedol v roku 1988 snímku Vojna o fazuľové pole s Rubénom Bladesom a Soniou Braga v hlavných úlohách.
V deväťdesiatych rokoch zaznamenal úspechy najmä s drámou A rieka tečie (1992), ktorú produkoval, režíroval a vzal na seba aj úlohu rozprávača príbehu, v ktorom hlavné úlohy stvárnili Tom Skerritt, Brad Pitt a Craig Sheffer. V roku 1994 uviedol ďalší režisérsky počin – drámu Quiz Show, za ktorou stál aj ako producent, a pripísal si tak na svoje konto dve zo štyroch oscarových nominácií snímky. Ako režisér, producent i predstaviteľ hlavnej roly zaujal v roku 1998 drámou Zaklínač koní.
Ešte koncom roka 2000 uviedol svoj ďalší režisérsky počin – drámu z golfového prostredia Legenda o slávnom návrate, v ktorej si hlavné úlohy zahrali Will Smith a Matt Damon. Neskôr účinkoval napríklad vo filmoch Spy Game (2001), Posledná pevnosť (2001), Únos (2004), či Žiť po svojom (2005). V roku 2007 sa do kín dostala politická dráma Hrdinovia a zbabelci, ktorú produkoval a režíroval a zároveň si v nej zahral s Meryl Streep a Tomom Cruisom. Snímka však nezaujala návštevníkov a návštevníčky kín, ani filmovú kritiku. V tomto roku kiná uviedli jeho drámu The Conspirator, ktorá však tiež nezaznamenala úspech. Ako výkonný producent sa v prvom desaťročí 21. storočia postavil napríklad za úspešnú životopisnú drámu Motocyklové denníky (2004) o osudoch mladého študenta medicíny Ernesta „Che“ Gueveru a jeho priateľa Alberta Granada, ktorých stvárnili Gael García Bernal a Rodrigo De la Serna.
Počas svojej kariéry si vyslúžil množstvo ocenení. Do filmovej histórie sa pritom zapísal nielen vďaka umeleckému prínosu, ale aj podporou, ktorú poskytuje ostatným, či ako environmentálny aktivista a filantrop. Okrem spomínaných Oscarov získal napríklad aj Zlatý glóbus za réžiu a cenu režisérskej asociácie DGA. V roku 1996 mu udelili National Medal of Arts a v decembri 2005 si prevzal cenu Kennedyho Centra za prínos americkej kultúre.
Fotogaléria: Robert Redford
Foto: SITA/AP Foto: SITA/AP/Warner Bros. Foto: SITA/AP Foto: SITA/AP Foto: SITA/APRedford je v súčasnosti druhý raz ženatý. V roku 2009 sa po dlhoročnom vzťahu oženil s nemeckou maliarkou Sibylle Szaggars. Jeho prvé manželstvo skončilo rozvodom v roku 1985. S Lolou Van Wagenen má tri deti – dcéry Shuanu a Amy a syna Jamieho.
Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.biography.com, www.thebiographychannel.co.uk, www.imdb.com, www.csfd.cz a Encyklopédia filmu (1993).