Asociácia priemyselných zväzov nepovažuje povinné nosenie respirátorov FFP2 pracovníkmi vo výrobe, kde vynakladajú vysokú fyzickú aktivitu bez možnosti jej prerušenia mimo oficiálnej prestávky, za správne. Najväčšie obavy pri nosení respirátorov pramenia z rizika vyvolania nevoľnosti, iných zdravotných problémov či zníženia pozornosti pri práci pre sťažené dýchanie.
Viac o téme: Koronavírus
Ako upozornil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz, niektoré firmy, ktoré respirátory zaviedli do praxe iniciatívne už skôr, svoje rozhodnutie už prehodnotili.
Dobrý úmysel spôsobí opak
Asociácia rešpektuje a podporuje nutnosť dodržiavania prísnych protiepidemiologických opatrení v podnikoch s cieľom zabezpečiť maximálnu ochranu zdravia a bezpečnosti zamestnancov. Na strane druhej však žiada od vlády prehodnotenie nutnosti nosenia respirátorov od 15. marca.
Veľké fabriky veria, že sa Slovensko vyhne tvrdému lockdownu. Celohospodárske dôsledky by boli značné
Hrozí, že pracovníci budú hľadať spôsoby, ako si cez respirátor zabezpečiť ľahšie dýchanie. „Budú ho preto nosiť nesprávne či prerušovane. Paradoxne tak môže dobrý úmysel vyššej ochrany spôsobiť pravý opak,“ dodáva generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.
Matovičovi poslali list
Zväz sa už obrátil listom na predsedu vlády Igora Matoviča, pričom apeluje na úpravu pravidiel tak, aby zohľadňovali individuálne aspekty jednotlivých segmentov.
Na zlepšene podnikania má ísť z plánu obnovy 10 miliónov eur, podnikatelia to považujú za smiešne
Navrhuje a žiada, aby v prípade priemyselnej výroby bolo možné respirátor nahradiť, a to napríklad chirurgickým rúškom, ktoré má podobnú materiálovú skladbu a je porovnateľne účinné ako respirátor FFP2. Zároveň pripomína, že epidemická situácia v priemyselných fabrikách je naďalej priaznivá a vírus sa tam nešíri. Navyše čísla pozitívnych sú pri pravidelnom testovaní dlhodobo nízke.