BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Len 36 hodín trvalo Iniciatíve rodičov za dobré školy, kým získala potrebných 500 podpisov pod hromadnú pripomienku k novele zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.
Rodičia, ktorým sa nepáčia navrhované zmeny z dielne ministra školstva Dušana Čaploviča, podpisovali zatiaľ len elektronické hárky.
Iniciatíva preto rozbieha podpisovanie hromadnej pripomienky aj na papieri v školách v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
Päťsto podpisov predstavuje potrebnú podporu pre rokovanie s ministrom školstva.
„Konflikt záujmov“
Navrhované legislatívne zmeny ministra Čaploviča by napríklad umožnili vyšším územným celkom rozhodovať o otvorení prvých ročníkov v gymnáziách a stredných odborných školách.
„Ako rodič som za to, aby sa takéto vážne zmeny a zákony nešili horúcou ihlou a nepredkladali bez analýzy dopadu na vzdelávací systém. Je to aj zodpovednosť štátu voči rodičom, ktorí dávajú deti do škôl nie na rok, ani na dva, ale na oveľa dlhší čas, než je v kresle akýkoľvek minister,“ uviedla signatárka pripomienky, spisovateľka a vydavateľka Eva „Evita“ Urbaníková.
Pripomienku podpísal aj otec troch detí z cirkevnej školy Ľuboš Tvrdoň. Obáva sa, že VÚC, ktoré sú sami zriaďovateľmi verejných gymnázií, stredných odborných škôl, konzervatórií a odborných učilíšť, budú pri rozhodovaní preferovať svoje školy na úkor tých ostatných.
„Je to jednoznačný konflikt záujmov, keď zriaďovateľ rozhoduje o inom zriaďovateľovi,“ konštatoval Tvrdoň. Dana Spurná sa obáva aj o štátne školy, ktorých sa môže dotknúť kompetencia VÚC povoľovať otvorenie prvých ročníkov.
„Niektoré štátne školy sú pritom ojedinelé na Slovensku – bratislavské Gymnázium Jura Hronca, alebo Gymnázium Sučany, do ktorých chodia študenti z celého Slovenska. Aj o nich sa môže rozhodnúť, že sú nadbytočné a nemajú otvoriť prvý ročník. Kam pôjdu deti, pre ktoré je to jediná možnosť?“ pýta sa Spurná.
Deti poslankyne Jany Žitňanskej navštevujú cirkevnú školu, aj ona návrh ministra kritizuje.
„Viac ako 20 rokov po páde komunizmu a existencie slobody voľby vzdelávacej cesty pre rodičov nás minister Čaplovič vracia do čias direktívnych nariadení a obmedzovania slobody,“ povedala Žitňanská.
Vyššie právomoci v rukách VÚC
Iniciatíva namieta, že by tak samospráva dostala právomoc rozhodovať o likvidácii „nepohodlných“ gymnázií, konzervatórií, stredných škôl a odborných učilíšť.
Rodičom sa tiež nepáči, že novely zakotvujú aj právo hlavného školského inšpektora podávať návrh na vyradenie školy a školského zariadenia zo siete škôl a školských zariadení bez ohľadu na to, či zistil závažné nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese.
Za obmedzujúce označuje Iniciatíva ustanovenie o plošnom odvolaní riaditeľov súkromných a cirkevných škôl, ktorí sú k 30. júnu 2013 vo funkcii viac ako päť rokov. Považuje to za zásah do kompetencií zriaďovateľov škôl menovať a odvolávať riaditeľa.
Problém s prerozdeľovaním peňazí
V neposlednom rade kritizujú rodičia i navrhované zmeny vo financovaní, ktoré by dali obciam a VÚC právo nekontrolovateľne narábať s výnosom dane určeným na mimoškolské záujmové vzdelávanie. Po novom by totiž obec mohla rozhodnúť, koľko z dotácie na dieťa presunie centru voľného času a akú čiastku si ponechá pre vlastné potreby.
Súčasťou hromadnej pripomienky je i verejná výzva ministrovi Čaplovičovi. „Aby vypustil z ustanovení predložených návrhov zákonov všetky ustanovenia,ktoré vedú k možnému konfliktu záujmov, ku ktorému dochádza, ak štátne orgány v prenesenom výkone štátnej správy sú aj zriaďovateľmi škôl a školských zariadení a zároveň majú aj kompetenciu, ako orgán štátnej správy ukladať povinnosti iným zriaďovateľom, čo v praxi znamená, že jeden zo zriaďovateľov koná a rozhoduje o právach, právom chránených záujmoch alebo o povinnostiach iného zriaďovateľa,“
píše sa vo výzve Iniciatívy rodičov za dobré školy.Rodičia sa odvolávajú na školský zákon, ktorý garantuje vzdelávanie založené na princípe rovnoprávnosti.
Podrobnosti o pripomienke ako aj odkaz na podpisový formulár sú k dispozícii na internetovej stránke hromadnapripomienka.wordpress.com. Aktivitu možno sledovať aj na Facebooku v skupine Iniciatíva rodičov za dobré školy.