V dome mladej kanadskej rodiny nebliká televízor, nezvoní iPhone, nerozvoniava čerstvá káva z automatu a informácie sa namiesto niekoľkých „klikov“ na internete zdĺhavo vyhľadávajú v encyklopédiách. Manželia Blair a Morgan McMillanovci si nový spôsob života pochvaľujú. Mladý pár žije ako v roku 1986, v ktorom obaja prišli na svet. Rozhodnutie žiť bez moderných výdobytkov posledných desiatok rokov urobili kvôli svojim deťom.
Rodina sa rozhodla pre návrat do minulosti v jeden slnečný jarný deň, keď Blair zavolal svojho päťročného syna Treya, aby sa išli hrať von. Malý Trey ani nezdvihol zrak od otcovho iPadu a zúrivo pokračoval v hraní videohry. „Vtedy ma to zasiahlo. Keď som bol dieťa, celý čas som len behal vonku,“ uviedol Blair, ktorý sa po dohode s manželkou pustil do experimentu – minimálne rok žiť bez všetkých moderných technológií, ktoré prišli do domácností po roku 1986.
McMillanovci nemajú doma počítač, tablety, mobilné telefóny či internet. Vzdali sa aj televízie, účty namiesto cez internet banking platia v hotovosti priamo na pobočkách, fotografie si vyvolávajú klasickým spôsobom a na poslednej dovolenke, počas ktorej cestovali naprieč USA, používali namiesto GPS tradičné automapy.
„Chceme aspoň rok vychovávať naše deti tak, ako sme boli vychovaní my. Chceme zistiť, aké to bude mať účinky,“ uviedli rodičia päťročného Treya a dvojročného Dantona, ktorí sa nedávno presťahovali do domu postaveného koncom 80. rokov. V obývačke namiesto televízora zaujme obrovská knižnica s kreslom priamo pod oknom. Na stole leží starý magnetofón, zvyšok nábytku tiež pochádza z konca 80. rokov.Morgan priznala, že manželov nápad sa jej spočiatku nepozdával. „Pamätám si na deň, keď sme s tým začali. Bola som nervózna, musela som si zmazať aj konto na Facebooku,“ spomína 27-ročná Kanaďanka. Po pol roku od zmeny životného štýlu však neľutuje. Jej voľný čas namiesto internetu zaplnili knihy a hudba zo starých magnetofónových pások.
„Najzvláštnejšie na tom celom bolo, že ešte aj niekoľko dní po tom, ako som sa vzdal mobilu, som cítil, ako by mi vibroval. Stále som si kontroloval vrecká,“ uviedol Blair. Pocitu, že mu stále niekto volá a posiela správy, sa zbavil až po týždňoch. „Je skvelé ísť len tak von bez toho, aby vás niekto rušil,“ uviedol mladík, ktorý nemá strach, že bez mobilu zmešká telefonáty riešiace otázky života a smrti. „Ak sa má niečo stať, tak sa to stane,“ hovorí bezstarostne.
Manželia sa odmietli pozrieť i na fotografie ich čerstvo narodenej netere, ktoré im chcel príbuzný ukázať na iPhone. „Bolo by to porušenie pravidiel, chceli sme počkať na skutočné stretnutie tvárou v tvár,“ hovoria manželia. Jedinú výnimku nového plánu tvorí ich auto z roku 2010, ktoré nevymenili za starší model.
Manželia priznávajú, že ich deti občas trucujú, na druhej strane však po istom čase vždy nájdu iný kreatívny spôsob, ako sa zabaviť. Rodinný príslušníci a známi mávajú rôzne reakcie – mnohí ich obdivujú, ďalší sa ich snažia rešpektovať, nájdu sa však aj takí, ktorí ich považujú za bláznov.
Odrazilo sa to aj na Blairovom pracovnom živote – kvôli svojmu životnému štýlu prišiel o obchodného partnera. „Môžem ti to odfaxovať – to je však najviac, čo môžem urobiť. Chcem sa s tebou stretnúť osobne, sadnúť si a porozprávať sa s tebou,“ uviedol Blair, ktorý bojkotuje mobilné telefóny. Pri hľadaní práce plánuje svoj životopis písať ručne cez kopírovací papier a nechať ho doručiť klasickou poštou. Výrazný finančný dopad na životný štýl nepociťuje. „V podstate je takýto život o dosť lacnejší. Všetci mi dávajú staré veci,“ smeje sa Blair, ktorý si často pred domom nachádza staré videokazety, oblečenie i nábytok. Zmena sa odrazila ja na rodinných vzťahoch. „Sme si bližší, oveľa viac sa spolu rozprávame,“ uviedla Morgan.
Rodina takto plánuje žiť minimálne do apríla 2014. Potom sa rozhodne, či do domu pustia moderné výdobytky alebo ostanú žiť zaseknutí v minulosti.
www.torontosun.com